środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Jak drogowe dziury będą łatać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2002, 16:18

Stan techniczny części drogi powiatowej nr 344, na odcinku Radzyń Podlaski - Brzostowiec, od dłuższego czasu budzi wiele zastrzeżeń. Szkopuł w tym, że jej administratorowi - radzyńskiemu 4, Zarządowi Dróg Powiatowych - brakuje pieniędzy.

Zgodnie z przygotowaną już dokumentacją techniczną, koszt tego przedsięwzięcia wyniesie około 2 miliony złotych. Niezbędna jest modernizacja nie tylko zniszczonej nawierzchni i jej podbudowy, ale także likwidacja odkształceń jezdni. Biorąc pod uwagę wysokość tegorocznego budżetu ZDP, wynoszącego około 2,3 miliona złotych, praktycznie całe to zadanie mogłoby być realizowane nawet przez kilkanaście lat.
Z programu SAPARD, Polska ma otrzymać w tym roku 160 milionów złotych. Najwięcej pieniędzy trafić ma na dostosowanie do unijnych standardów i wymogów marketingu zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego i przemysłu rybnego (38 procent), na infrastrukturę wiejską (28 procent), inwestycje w gospodarstwach rolnych (18 procent) i różnicowanie działalności rolników, zapewniające alternatywne źródła dochodów (12 procent). Do tej pory nie są jednak znane warunki przyznawania sapardowskich pieniędzy. Mogą one być podane i jeszcze w tym miesiącu.
Chcąc spełnić jak najszybciej wymagane kryteria, dyrekcja radzyńskiego ZDP przygotowała już podstawowe dokumenty. W przypadku otrzymania niezbędnych pieniędzy, trzeba będzie jeszcze zorganizować przetarg na realizację drogowego przedsięwzięcia.
Radzyński ZDP administruje drogami o łącznej długości ponad 450 kilometrów, w tym prawie 90 procent to ciągi o twardej nawierzchni. Na ich bieżące utrzymanie, związane odnowami zapobiegawczymi, remontami cząstkowymi, oznakowaniem, odwodnieniem i utrzymaniem zadrzewienia przy drogach, przeznaczono milion 750 tysięcy złotych. Za te pieniądze planuje się też wykonać mikro dywaniki na kilku drogach Polskowola - Olszewnica - Zarzec Łukowski, Wola Chomejowa - Brądzin, a także przez Żabików. Łączna ich długość wynosi 4 kilometry. Ponadto zamierza się wykonać regenerację nawierzchni na trzech kilometrach. Utrzymanie administracji kosztować ma 150 tysięcy złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!