poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Jest autorem pierwszej monografii miasta Terespol, która ukazała się w roku 1997 i miała charakter okolicznościowy. Stąd tytuł "Terespol w 300-lecie nadania praw miejskich”. Obecnie książkę wznowiono pod zmienionym tytułem "500 lat Terespola”.

- To rozszerzona wersja. Poprawiłem i wprowadziłem 25 nowych zapisów dotyczących części historycznej oraz doprowadziłem kalendarium do roku 2002 - mówi autor.
Urodził się w 1937 roku w Terespolu, tutaj też ukończył Liceum Ogólnokształcące. Na UW studiował filologię polską z dziennikarstwem. Przyszłość zawodową wiązał z publicystyką, jednak względy finansowe zdecydowały o wyborze innego zajęcia. Wielokrotnie zmieniał rodzaj i miejsce pracy. Obecnie przebywa na emeryturze. Mieszka w Terespolu.
Już w szkole średniej dał się poznać jako utalentowany literat. Jego opowiadania ukazywały się m.in. w "Świerszczyku”. W czasie studiów i bezpośrednio po ich ukończeniu pracował jako dziennikarz w młodzieżowej prasie warszawskiej. Liczne jego teksty publikował "Sztandar Młodych”. Współpracował z "Chłopską Drogą”. W tym okresie trudnił się również tłumaczeniem z języka rosyjskiego dla "Kraju Rad” - głównie artykułów o tematyce przyrodniczej i kulturalnej.
Podjęcie pracy zawodowej przyczyniło się do zarzucenia działalności związanej z dziennikarstwem. Do kwietnia 1990 roku, kiedy objął funkcję redaktora naczelnego regionalnego pisma kulturalnego "Goniec Terespolski”. Rolę tę pełni do dziś.
Celem jego działalności jest zapoznanie mieszkańców Terespola i okolic z historią, kulturą i walorami przyrodniczymi regionu nadbużańskiego. W "Gońcu” wiele miejsca przeznacza również na aktualności, sprawy Kościoła i wsi. Ceni sobie wspomnienia i refleksje starszych ludzi. Dąży do tego, aby jak najwięcej takich osób z nim współpracowało. Propaguje lokalne talenty.
Zapytany o hobby odpowiada: - Zawsze literatura i to wielkiego kalibru: Proust, Faulkner, Mann. Dziś raczej dzieła filozofów klasycznych, literatura faktu i regionalia. Lubię też wędkować i zbierać grzyby, hoduję psy. Najwięcej czasu zabiera mu jednak redagowanie "Gońca”. - Te ciągłe terminy. Już wydaje się, że numer jest gotowy i nagle wszystko się rozłazi. Ale ja lubię być aktywny - śmieje się.Jest autorem pierwszej monografii miasta Terespol, która ukazała się w roku 1997 i miała charakter okolicznościowy. Stąd tytuł "Terespol w 300-lecie nadania praw miejskich”. Obecnie książkę wznowiono pod zmienionym tytułem "500 lat Terespola”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!