wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Jedno imię wystarczy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2004, 17:36
Autor: Beata Malczuk

Jakub, Michał i Adrian to imiona najczęściej nadawane chłopcom na naszym terenie. Wśród dziewczynek najwięcej jest Julii, Wiktorii i Natalii. Wzorców dostarczają polskie seriale telewizyjne.

Wygląda na to, że Julka z "Na dobre i na złe” wyparła bardzo popularne w poprzednich latach Zuzanny i Pauliny. Często wybieranym imieniem dla dziewczynek jest Anna. Popularne są też Dawid, Kacper, Mateusz, Bartłomiej, Paweł a także Weronika i Patrycja.
Nie każde wymarzone przez rodziców imię może się znaleźć w akcie urodzenia. Niektórzy są zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że pisownię zagranicznego imienia należy spolszczyć. W bialskim USC pojawili się rodzice upierający się przy imieniu Michael dla swojego potomka w takiej wyłącznie pisowni. Nie chcieli słyszeć o zamianie na Majkel. Ojciec przyniósł nawet ze sobą plakat Michaela Jacksona. - W takich przypadkach potrzebna jest zgoda Rady Języka Polskiego działającej przy PAN w Warszawie - mówi Stanisława Jaskólska, kierownik USC w Białej Podlaskiej. Formalności jednak trwają długo i nie wiadomo, czy odpowiedź będzie pozytywna. A tamci rodzice zgodzili się w końcu na Michała. Bywały też pomysły typu Kewin czy Enrike.
Ekscentrycznie brzmiące imiona zdarzają się jednak bardzo rzadko. Pojawiają się natomiast nietypowe życzenia wpisania do aktu trzech i więcej imion, co mogłoby zwiastować kolejną modę, gdyby nie fakt, że przepisy na to nie pozwalają.

Nie nadane raz na zawsze

Decyzję w sprawie zmiany imienia wydaje na wniosek rodziców prezydent miasta lub starosta. Formalności załatwiają wydziały spraw obywatelskich. Oryginalną pisownię można zachować w przypadku dzieci urodzonych za granicą. Wówczas USC przepisuje dokładnie, co jest w przywiezionym do kraju dokumencie. Ale na prośbę rodziców również można to zmienić na drodze administracyjnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!