środa, 26 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Jutrzenka zza Buga

Dodano: 7 sierpnia 2002, 16:58
Autor: Ewa Bagłaj

– O świcie każdy człowiek odczuwa przypływ energii, ma nadzieję na dobry dzień. – wyjaśnia pochodzenie nazwy kobryńskiej grupy „Zaranica” (Jutrzenka) Jelena Bokacz, kierownik artystyczny zespołu.
„Zaranica” tego lata częściej przebywa w Polsace niż na Białorusi. Niedawno gościła w Sławatyczach. – Mamy zaproszenie na dożynki w gminie Celestynów oraz na sierpniowy festiwal w Mielniku nad Bugiem. W październiku nasze zespoły biorą udział w corocznym sympozjum kościuszkowskim w Maciejowicach i konkursie w Racławicach. – opowiada Galena Kryniec, kierownik Oddziału Kultury przy Urzędzie Wojewódzkim w Brześciu. Moda na białoruski folklor jest teraz w całej Europie. – Byliśmy we Włoszech, Francji, Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii. Dzięki tym kontaktom poznajemy kulturę innych narodów, ludzi. Wiele z naszych dziewczyn wyszło za granicą za mąż. – dodaje Galena Kryniec.
9-osobowy zespół istnieje 12 lat. W repertuarze ma ponad 50 pieśni autorskich i ludowych. Artyści wykonują też utwory ruskie, ukraińskie i polskie. Ośmioletnia Olga Sacug niedawno na Festiwalu Kultur Narodowych w Grodnie śpiewała piosenki po polsku.
„Zaranica” wyróżnia się kostiumami scenicznymi. Są nimi tradycyjne stroje kobryńskie – białe płócienne koszule z kolorowym haftem oraz spódnice z samodziału w przypadku kobiet. Same one tkają, szyją i haftują. Część członków zespołu jest ze sobą spokrewniona. Solistka Jelena Bukacz to matka Natalii Boniewicz (również solistki) i zarazem siostra Aleksieja – kompozytora i autora piosenek. Zaś maskotka zespołu Olga jest córką skrzypaczki Aleksy Sacug.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24