niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Kalendarz plastyków i poetów podlaskich

Dodano: 19 grudnia 2002, 17:23
Autor: (pim)

Oryginalny artystyczny "Kalendarz międzyrzecki” ukazał się dzięki inicjatywie księgarni Anny i Zbigniewa Tichoruków, która stała się zarazem wydawcą tej pozycji.

Zabiegający o publikację międzyrzecki poeta Ryszard Kornacki nadmienił, iż spełniony został tym samym testament Romualda III Mikoszewskiego i wola pozostałych autorów twórców albumu "Zabytki Ziemi Najbliższej - Międzyrzec Podlaski”.
Dzięki temu teraz mogły bowiem ukazać się grafiki, które przed prawie dwudziestoma laty powstały podczas pleneru Łosickiego Zespołu Aukcyjnego Starostwo ŁZA "S” w Międzyrzecu Podlaskim. Na początku lat osiemdziesiątych w Łosicach miejscowy artysta i pedagog Romuald III Mikoszewski pod pretekstem walki o ratowanie zabytkowego dworku zwanego "starostwem” zaszczepił wśród nauczycieli, głównie plastyki, ideę umiłowania regionu. Spontanicznie narodził się ruch dokumentowania w postaci grafik (sprzedawanych na aukcjach) urokliwych kapliczek, kościołów, dworków i innych zabytków. W telewizyjnej publicystyce był on określany jako rewelacyjny.
Właśnie "Kalendarz Międzyrzecki 2003” zawiera prace Mirosławy Chodorowskiej, Ryszarda Chojeckiego, Marty Chwesińskiej, Stanisława Gawrysiaka, Elżbiety Jurko, Romualdów III i IV Mikoszewskich, Heleny Tyszko, Barbary Wrzosek i Barbary Wyczółkowskiej. Wzbogacają je dostosowane do poszczególnych miesięcy wiersze Ryszarda i Krystyny Kornackich.
Dziś o godz. 17.30 w księgarni "AZ” w Międzyrzecu Podlaskim (Lubelska 13) zacznie się uroczysta promocja "Kalendarza Międzyrzeckiego 2003” i nowego "Rocznika Międzyrzeckiego” (tom XXXIII). Wprowadzenie wygłosi Ryszard Turyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Potem zacznie się spotkanie z autorami artykułów, wierszy i grafik.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24