wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Kalendarz plastyków i poetów podlaskich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2002, 17:23
Autor: (pim)

Oryginalny artystyczny "Kalendarz międzyrzecki” ukazał się dzięki inicjatywie księgarni Anny i Zbigniewa Tichoruków, która stała się zarazem wydawcą tej pozycji.

Zabiegający o publikację międzyrzecki poeta Ryszard Kornacki nadmienił, iż spełniony został tym samym testament Romualda III Mikoszewskiego i wola pozostałych autorów twórców albumu "Zabytki Ziemi Najbliższej - Międzyrzec Podlaski”.
Dzięki temu teraz mogły bowiem ukazać się grafiki, które przed prawie dwudziestoma laty powstały podczas pleneru Łosickiego Zespołu Aukcyjnego Starostwo ŁZA "S” w Międzyrzecu Podlaskim. Na początku lat osiemdziesiątych w Łosicach miejscowy artysta i pedagog Romuald III Mikoszewski pod pretekstem walki o ratowanie zabytkowego dworku zwanego "starostwem” zaszczepił wśród nauczycieli, głównie plastyki, ideę umiłowania regionu. Spontanicznie narodził się ruch dokumentowania w postaci grafik (sprzedawanych na aukcjach) urokliwych kapliczek, kościołów, dworków i innych zabytków. W telewizyjnej publicystyce był on określany jako rewelacyjny.
Właśnie "Kalendarz Międzyrzecki 2003” zawiera prace Mirosławy Chodorowskiej, Ryszarda Chojeckiego, Marty Chwesińskiej, Stanisława Gawrysiaka, Elżbiety Jurko, Romualdów III i IV Mikoszewskich, Heleny Tyszko, Barbary Wrzosek i Barbary Wyczółkowskiej. Wzbogacają je dostosowane do poszczególnych miesięcy wiersze Ryszarda i Krystyny Kornackich.
Dziś o godz. 17.30 w księgarni "AZ” w Międzyrzecu Podlaskim (Lubelska 13) zacznie się uroczysta promocja "Kalendarza Międzyrzeckiego 2003” i nowego "Rocznika Międzyrzeckiego” (tom XXXIII). Wprowadzenie wygłosi Ryszard Turyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Potem zacznie się spotkanie z autorami artykułów, wierszy i grafik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!