niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

"Kalinka” oczarowuje i zachwyca, ale potrzebne są jej instrumenty i stroje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2002, 16:36

Nie wszyscy członkowie tego licznego zespołu moga wystąpić na scenie, bo brakuje im strojów
Nie wszyscy członkowie tego licznego zespołu moga wystąpić na scenie, bo brakuje im strojów

Ozdobą niedawnych radzyńskich dożynek powiatowych w Czemiernikach stał się występ Zespołu Pieśni i Tańca "Kalinka” z Brześcia. Zachwycały piękne panny, urodziwi młodzieńcy, uzdolnieni śpiewacy i tancerze.

Grupę zaprosił Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej i sportu, który poznał jej kierownictwo na święcie z okazji 3 maja w polskim konsulacie w Brześciu.
- Powiedziałem im wtedy spotkamy się w Polsce. Gdy tylko pojawiła się okazja, z gorącym sercem namawiałem wójta, by wysłał zaproszenie do Brześcia. W ministerstwie jestem odpowiedzialny za współpracę z Polonią i szkolnictwo polskie. Jako członek Rady Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie i w Świecie zaprosiłem zespół, który powinniśmy wspierać i pokazywać - zaznacza Tadeusz Sławecki.
Współkierujący brzeskim zespołem wraz z żoną Walentyną Jan Trzeciak (oboje niegdyś studiowali w Lublinie) powiedział, że obecnie skupiająca około 100 osób "Kalinka” obchodzi dziesięciolecie istnienia.
- Wcześniej z żoną byliśmy tancerzami w białoruskich zespołach. Cieszymy się, że poznaliśmy ministra i zespół może liczyć na solidarność serc z polskiej strony Bugu. Pragnę podziękować za pośrednictwem Dziennika Wschodniego ofiarodawcom z regionu za darowane nam stroje i instrumenty. Niedawno otrzymaliśmy od Tadeusza Bronikowskiego piękny kontrabas, a od pewnej bialskiej rodziny klarnet. Potrzebne są nam stroje i instrumenty. Znamy bardzo bogaty repertuar polskich tańców, ale brak ubiorów ogranicza ich prezentowanie - mówi Jan Trzeciak. Przyznaje, że niedawno jego zespół wspaniale zaprezentował się podczas Światowego Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie.
Podczas ukazania w Czemiernikach bogatego repertuaru polskich, poleskich i białoruskich tańców oraz pieśni młodzi Polacy zza Buga wykazali obycie estradowe, dużą kulturę taneczną i muzyczną. Wzruszeni ich występem widzowie nie szczędzili braw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!