poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Karygodne zaniedbania urzędników! Miasto straciło miliony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2012, 18:31
Autor: Rafał Panas

Kontrola 400 tys. zł musiał zapłacić Radzyń Podlaski, bo urząd zwlekał z wykonaniem wyroku i na miejskie konto wszedł komornik. W dodatku urzędnikom nie udało się wyegzekwować od firmy, która modernizowała oczyszczalnię ścieków, kar umownych.

Najwyższa Izba Kontroli badając sprawę modernizacji oczyszczalni ścieków w Radzyniu Podlaskim, nie zostawiła suchej nitki na władzach miasta. Oczyszczalnię unowocześniał Mostostal-Eksport S.A.
Całość prac przy przebudowie miejskiej oczyszczalni ścieków wyceniono na 4,4 mln zł. Obiekt został oddany do użytkowania 437 dni po terminie zapisanym w umowie, ale urzędnicy zwlekali z dochodzeniem kar umownych (powinni naliczyć 1,92 mln zł). Dopiero pod koniec prac, potrącili z wypłaty Mostostalowi 1,28 mln zł.

Firma poszła do sądu i ...wygrała. Urzędnicy nie przedstawili w sądzie kompletu dowodów potwierdzających zasadność potrącenia kary. Z kolei apelację burmistrza sąd odrzucił, bo miasto nie wniosło opłaty sądowej.

Miasto przegrało proces, straciło szansę na dochodzenie kar i w dodatku zapłaciło 70 tys. zł kosztów procesu. To nie wszystko. Urząd przez ponad dwa lata nie wykonał wyroku sądu i na konto bankowe miasta wszedł komornik. Dodatkowe odsetki i koszty postępowania komorniczego to ok. 400 tys. zł.

– Nieprawidłowe rozliczenie inwestycji było działaniem niegospodarnym, a zaniedbania naraziły budżet miasta na dodatkowe koszty – ocenił NIK.

Od czwartku próbowaliśmy skontaktować się w tej sprawie z burmistrzem Radzynia Podlaskiego Witoldem Kowalczykiem. Bezskutecznie. Wczoraj w pracy nie było również sekretarza miasta, ani radcy prawnego.
– Trwa kolejny proces, tym razem z naszego pozwu. Wiem, że sąd powołał biegłych – mówi Irena Garbala skarbnik Radzynia Podlaskiego.

Urząd wezwał Mostostal do zapłaty kary w marcu 2007 roku. Zagroził, że jeśli firma w 30 dni nie zapłaci kary (1,96 mln zł), to skieruje sprawę do sądu. Jednak sprawa trafiła do sądu dopiero 9 miesięcy później. Postępowanie sądowe jeszcze się nie zakończyło.

NIK skrytykował również ustalanie opłat za korzystanie z przedszkola miejskiego. Dwie uchwały przygotowane w tej sprawie przez urząd i przegłosowane przez radnych uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Na wyrok powołał się jeden z rodziców i zażądał w sądzie 3,2 tys. zł plus odsetki z tytułu niezasadnie pobranej opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Miasto przegrało. W efekcie do marca tego roku miejska kasa musiała wypłacić 437 rodzicom ok. 1 mln zł z tytułu nienależnych opłat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!