niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Oszczędności paraliżują pracę urzędów gmin

Choć to niezgodne z prawem, w wielu gminach wójtowie nie mają zastępców. Kto załatwia interesantów, kiedy wójt wyjeżdża służbowo lub idzie na urlop?
Zalesie pod Białą Podlaską. W Urzędzie Gminy nie ma stanowisk nie tylko zastępcy wójta, ale też sekretarza gminy. Tak jest od lat. Wszystko spoczywa na barkach wójta, Jana Sikory. Pracuje za trzech, zarabia 8932 zł brutto. Reprezentuje gminę na zewnątrz, załatwia sprawy mieszkańców, wyjeżdża służbowo. W delegacji był również wczoraj. Teresa Ostapiuk, skarbnik gminy zapewnia: Załatwiamy na bieżąco wszystkie sprawy. Nikt nie odejdzie z kwitkiem.

Udało się nam dodzwonić do wójta. - Na sesji rady gminy w lutym powołamy sekretarza gminy. Zgodnie ze statutem. Mamy też zaplanowane stanowisko zastępcy wójta - mówi Sikora.
Ani zastępcy wójta, ani sekretarza nie ma też w gminie Stara Kornica (pow. łosicki). Tam też trudno petentom skontaktować się gminną władzą. Wczoraj wójt Franciszek Kałużny wyjechał służbowo do Siedlec.
Justyna Iwaniuk, podinspektor kornickiego UG powiedziała nam, że w statut gminy nie przewiduje stanowisk sekretarza i zastępcy wójta. - Obowiązki sekretarza rozbite są na kilka osób - wyjawia jedna z urzędniczek.
Wczoraj nie mogliśmy też porozmawiać z wójtami w Łomazach, Rokitnie i Konstatynowie (pow. bialski). Wójt Łomaz wziął urlop. Sekretarz był na naradzie. A w statucie gminy nie ma stanowiska zastępcy wójta. Podobnie, jak w gminie Rokitno. - Nie przewiduje tego nasz statut. Bo kiedy budżet gminy wynosi zaledwie 6 mln zł, musimy oszczędzać na wynagrodzeniach - tłumaczy Jerzy Hordyjewicz, sekretarz gminy i dodaje: - Prawo nie nakazuje tworzenia stanowiska wicewójta.
Podobnie uważa Jan Łaski, wójt gminy Ulan Majorat: Regulamin organizacyjny gminy ujmuje tylko stanowisko sekretarza. Zastępca jest mi niepotrzebny. Oszczędzamy prawie 5 tys. zł miesięcznie na wynagrodzeniu takiej osoby. Kiedy idę na urlop, zastępuje mnie sekretarz..

Robert Gmitruczuk, kierownik bialskiej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego mówi jednak, że taka sytuacja w gminach jest niezgodna z prawem.
- Obowiązująca ustawa samorządowa wyraźnie wskazuje, że stanowisko zastępcy wójta jest obligatoryjne. Rada Gminy nie może z niego zrezygnować. Zastępca wójta ma zastępować wójta i reprezentować gminę choćby podczas urlopów szefa. Sekretarz zaś ma obowiązki administracyjne. Przy mnogości zadań spoczywających na samorządzie, te stanowiska są potrzebne dla sprawnego działania urzędów gmin. Regulaminy urzędów i statuty gmin nie mogą być sprzeczne z ustawą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!