piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Kierowcy przeklinają zamiłowanie władz miasta do sygnalizatorów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 grudnia 2010, 21:01

Wielu kierowców w Białej Podlaskiej zazdrości Siedlcom i innym miastom, że tam istnieją zbudowane ronda. Na bialskich skrzyżowaniach króluje sygnalizacja świetlna, która potęguje korki w godzinach szczytu.

Już od dłuższego czasu radny Michał Litwiniuk zabiegał w mieście o budowę skrzyżowań skanalizowanych zwanych popularnie rondami. - Przez lata walczyłem, aby na ul. Terebelskiej pojawiło się rondo. Powinniśmy korzystać z rozwiązań stosowanych w innych miastach i państwach. Już wiele lat temu zaskoczyły mnie w zachodniej Europie często spotykane ronda. Nie było przy nich korków, a zarazem ich budowa uniemożliwiała rozwijanie przez kierowców szaleńczej jazdy – podkreśla Litwiniuk.

Od dłuższego czasu też Michał Lubański, młody bialczanin, zabiega o budowę ronda przy zbiegu ulic Sidorskiej i Łomaskiej. W tym niebezpiecznym miejscu już zdarzyło się kilka groźnych wypadków. - Jest tam nawet klomb, który może posłużyć na budowę ronda. Są możliwości, aby poprawić bezpieczeństwo. Trzeba zapobiegać wypadkom – podkreśla Lubański. Wspomina, że przed miesiącami, zanim został zbudowany wiadukt, bardzo dobrze przez bialczan zostało przyjęte tymczasowe rondo przy skrzyżowaniu ul. Janowskiej z obwodnicą Białej Podlaskiej.

Także mieszkający w Białej Podlaskiej pan Zbigniew nie kryje rozgoryczenia, kiedy porównuje swoje miasto z Siedlcami. Na siedleckim odcinku K-2 zbudowano kilka rond, które dobrze zdają egzamin. - A u nas skandalicznie zlekceważono takie rozwiązania. Myślałem, że rondo będzie chociaż przy wjeździe na obwodnicę z ul. Warszawskiej. Jest tam bardzo niebezpiecznie wjeżdżać na K-2, kierowca ma problemy z obserwowaniem ruchu na obwodnicy. Jeszcze trudniej jest wjechać z al. Solidarności na K-2. Tam jeden samochód jadący w kierunku miasta może zablokować wyjazd kilkunastu pojazdów kierujących się w stronę Terespola – narzeka pan Zbigniew.

Adam Olesiejuk, drugi zastępca bialskiego prezydenta, odpowiadający za inwestycje, tłumaczy się, że budowa obwodnicy nie była wykonywana przez miasto, a przez Generalna Dyrekcję Dróg Miejskich i Autostrad. - Nie mieliśmy możliwości oddziaływania na to, by inwestor wybrał rondo – wyjaśnia.

Dodaje na pocieszenie, że już na początku przyszłego roku powstaną dwa ronda w ul. Terebelskiej. Zostaną one zbudowane w ramach projektu "Racjonalizacja systemu transportu publicznego w mieście Biała Podlaska”. Powstaną u wlotu ulic Okopowej i Królowej Jadwigi oraz u wlotu ul. Sobieskiego.

- Prawdopodobnie też u zbiegu ulic Łomaskiej i Sidorskiej w ramach planu zagospodarowania "Zielona” planujemy wybudować rondo. Ten problem dostrzegamy – mówi.

Wyjaśnia, że nie ma nadmiernego w Białej Podlaskiej preferowania sygnalizacji świetlnej. Wyśmiewana przez kierowców sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniu ulic Brzeskiej i Północnej została wyłączona, aby nie spowolniała niewielkiego tam ruchu. – Kierowcy teraz sobie dobrze tam radzą – przyznaje Olesiejuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!