środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Koniec rewitalizacji centrum Białej Podlaskiej. Co się zmieniło?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 sierpnia 2014, 15:30
Autor: Ewelina Burda

Remont pływalni i siedziby ośrodka Caritas, nowy parking i miejski monitoring, lifting kilku ulic i przebudowa Parku Radziłowskiego. W Białej Podlaskiej zakończyła się kilkuletnia rewitalizacja centrum miasta.

Ostatnim elementem ok. 12-milionowego projektu (dofinansowanie z RPO woj. lubelskiego na poziomie ok. 8,5 mln zł) była modernizacja Placu Rubina. Kiedyś były tu błoto i dziki parking, dzisiaj miejsce wyłożono kostką brukową, posadzono zieleń, ustawiono ławki i zlikwidowano parking. Zajęła się tym bialska firma Tre-Drom. - To bardzo precyzyjna robota - chwali prezydent Andrzej Czapski.

- Z placu zniknął też transformator. Cała pajęczyna kabli utrudniała nam pracę. Trzeba też było usunąć błoto i wodę, a następnie utwardzić teren. Teraz całą powierzchnię pokrywa kostka brukowa - precyzuje Bogdan Chomiuk z Tre-Dromu.

To inwestycja za ok. 850 tys. zł. - Kiedyś to była tragedia. Tylko doły i błoto. Teraz jest pięknie. Podoba mi się, że teren wyłożono estetycznie kostką. Oby więcej takich miejsc w naszym mieście - mówi bialczanka Klaudia Kuśmierczyk.

Prace rewitalizacyjne miasto rozpoczęło w 2012 roku. Na początku, zmodernizowano basen i budynek I LO im. J.I. Kraszewskiego. - Następnie, wybudowaliśmy parking na ponad 100 miejsc przy ul. Narutowicza - wymienia prezydent Czapski.

Przebudowano też kilka ulic w centrum miasta, m.in. Łazienną, Browarną, Ciasną, Wąską oraz Sadową.

Wspólnie z Caritasem Diecezji Siedleckiej samorząd zrealizował rewitalizację zabytkowego zespołu szpitalnego - obecnej siedziby bialskiego ośrodka Caritas. Za ponad 3 mln odnowiono Park Radziwiłłowski. - Ale to jeszcze nie koniec. Chcemy kontynuować rewitalizację parku, m.in. od strony wjazdu przy ul. Warszawskiej. Kto wie, może w przyszłości znajdzie się też sponsor który odbuduje tu zamek po Radziwiłłach - dodaje Czapski.

Nad wszystkim czuwać będzie miejski monitoring. Chociaż prace rewitalizacyjne dobiegły końca, w mieście wciąż trwa przebudowa kilkunastu kamienic. To inwestycja Zakładu Gospodarki Lokalowej. Obskurne dotąd obiekty są gruntownie przebudowywane, a te po rozbiórce - są budowane od podstaw. Wartość tej inwestycji to 14 mln zł. Jedna z odnowionych kamienic znajduje się właśnie przy Placu Rubina. Na parterze powstały lokale używkowe pod wynajem, a na piętrze cztery mieszkania o wysokim standardzie.

- Te projekty rewitalizacyjne to tak naprawdę początek przywracania świetności starej części miasta. Sporo jest jeszcze do zrobienia. Część inwestycji zamierzamy zrealizować w ramach naszego nowego projektu zagospodarowania doliny Krzny - zapowiada prezydent Białej Podlaskiej. Miasto stara się pozyskać na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!