sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Kurze jajka gorącym woskiem pisane

Dodano: 27 marca 2002, 15:46
Autor: (pim

Barbara Ejsmont ze swoimi dziećmi Kasią i Michałem przy bajecznie kolorowych pisankach malowanych fa
Barbara Ejsmont ze swoimi dziećmi Kasią i Michałem przy bajecznie kolorowych pisankach malowanych fa

Z roku na rok coraz więcej osób startuje w wiosennym konkursie na pisankę i palmę podlaską oraz najpięknięjszą "pisankę współczesną” organizowanym przez Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji.

W tym sezonie wzięło w nim udział 41 osób oraz 14 szkół powiatu radzyńskiego i jedno przedszkole. W kategorii pisanka podlaska nagrody otrzymały: Stanisława Rozmiarkowska z podzamojskiego Tereszpola (po raz kolejny udowadnia, że najbardziej wierne tradycji wyroby można robić z dala od Podlasia), Janina Kołkowicz z Drelowa oraz Barbara Majstrenko z Międzyrzeca Podlaskiego. W konkursie na "pisankę współczesną” nagrody otrzymały: Barbara Ejsmont z Radzynia Podlaskiego (jej dzieci Kasia i Michał wygrały w kategorii najmłodszych), Maria Szczęsna-Jeleniewska z Lublina, Emilia Bylicka z Branicy Suchowolskiej oraz Magda Ziółkowska z Bezwoli.
W konkursie na "Palmę podlaską” nagrody przyznano: Wacławie Zając i Małgorzacie Bijacie z Radzynia Podlaskiego, Emilii Bylickiej, Marcie Uchymiak i Kamilowi Uchymiakowi z Branicy Suchowolskiej. Grażyna Regulska, organizująca konkurs podkreśla, że jury nagrodziło głównie prace o dobrej technice wykonania z bogatym oryginalnym wzornictwem podlaskim. Szczególnie cenione były pisanki wykonywane techniką batikową (woskiem) z jajek pomalowanych naturalnymi barwnikami: w gotowanym cebulniku (na brązowo), w korze dębowej (na czarno) lub listkach żyta (na zielono).
Laureatka Barbara Majstrenko wykonywaniem pisanek zajmuje się od dość dawna. Rokrocznie przygotowuje je dla swojej rodziny i znajomych. Wyjaśniła, iż "pisze je woskiem”, wykonując typowe zdobienia regionalne - wiatraczki, grabelki i widełki. Piękne, przypominające wielobarwne obrazy pisaneczki malowane farbami akrylowymi przygotowała "dla artystycznej przyjemności” radzyńska nauczycielka Barbara Ejsmont wraz ze swoimi dziećmi. Mama malowała kwiaty, a dzieci m.in. baranki.
W niedzielę w radzyńskiej "Oranżerii” odbył się licznie odwiedzany przez radzynian kiermasz palm i pisanek oraz ciast świątecznych. Piękne mazurki i baby wielkanocne oraz ciasta makowe przygotowywała miejscowa cukiernia spółdzielni PSS "Społem”, kierowana przez Teresę Kiewel. Pisanki będą sprzedawane w Oranżerii ROKiR do 6 kwietnia.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24