czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Łęgi: Uratowanym łosiom grozi uśpienie

Dodano: 22 lutego 2011, 17:38
Autor: (pim)

Uratowane łosie nadal leżą w lesie (Fot. Marek Pietrzela)
Uratowane łosie nadal leżą w lesie (Fot. Marek Pietrzela)

Myśliwi opiekujący się dwiema samicami łosia uratowanymi w sobotę podczas dramatycznej akcji w Łęgach pod Terespolem domagają się pomocy od urzędów. Łosiom grozi uśpienie.

Podczas dyżurów myśliwych wspierają strażacy. Prawdopodobnie zwierzęta mają pęknięte wiązadła lub uszkodzone miednice po tym, jak utknęły w lodowych pułapkach na rozlewiskach nad Bugiem.

Roman Laszuk, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego z Białej Podlaskiej, twierdzi, że raczej konieczne będzie uśpienie samic łosi. Klępy nadal leżą na słomie w lesie.

– Pojawiły się sygnały o możliwości leczenia zwierząt w klinice w Katowicach, ale nawet gdyby udało się sfinansować przewóz, to przerażone klępy nie przeżyją ogromnego stresu podczas transportu – wyjaśnia Laszuk.

Bogusław Żądło, prezes koła 63 "Dąbrowa” Polskiego Związku Łowieckiego, poinformował nas, że we wtorek myśliwi zmienili ułożenie klęp na słomie, aby zwierzęta nie leżały tylko na jednym boku.

– Kondycja łosi jest niezła, ale nie wstają z legowiska – mówi Żądło.

Małgorzata Tatara, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, zapowiada, że w środę do łosi pojadą powiatowy lekarz weterynarii z Białej Podlaskiej oraz komendant Państwowej Straży Łowieckiej z Lublina.

– Powinni ocenić stan zwierząt. Po zbadaniu samic łosi podejmą decyzję, czy można przewieźć je do kliniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uśpienie klęp byłoby ostatecznością – podkreśla rzecznik.

Dodaje, że od dłuższego czasu wiele służb państwowych, w tym strażacy i strażnicy graniczni pomagali w akcji ratowania zwierząt, które zostały wydobyte z lodowej pułapki.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!