środa, 13 grudnia 2017 r.

Biała Podlaska

Likwidują szkołę w Białej Podlaskiej, żeby ją ocalić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2012, 20:56

Prowadzeniem niepublicznej "siódemki” interesują się dwa stowarzyszenia: "Wspólny Świat” i "Dobra
Prowadzeniem niepublicznej \"siódemki” interesują się dwa stowarzyszenia: \"Wspólny Świat” i \"Dobra

Na ostatniej sesji miejscy radni zadecydowali o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Białej Podlaskiej. Ale dzieci nie będą musiały jej opuszczać. Szkołę wkrótce przejmie i poprowadzi stowarzyszenie. Uczniowie nie odczują zmian, a miasto oszczędzi. Stracą za to nauczyciele.

Zamykanie i przekształcanie "siódemki” od początku budziło wiele wątpliwości. Do podjęcia uchwały o samym zamiarze likwidacji rada miasta podchodziła dwa razy. Teraz radni przegłosowali ostateczną uchwałę.

– Decydowały o tym względy demograficzne i ekonomiczne. Ze względu na małą liczbę dzieci wkład budżetu miasta w utrzymanie szkoły był bardzo wysoki – mówi Joanna Marchel, naczelnik Wydziału Edukacji w bialskim magistracie.

Jak wyliczał urząd, kształcenie jednego ucznia w "siódemce” kosztowało 893 zł miesięcznie, podczas gdy w pozostałych podstawówkach w Białej Podlaskiej średni koszt to około 504 zł. W sumie, w 2011 r. utrzymanie szkoły kosztowało ponad 1,1 mln zł. 635 tys. zł miasto dokładało z własnego budżetu.

Teraz te koszty znikają, ale szkoła zostaje. Przejmie ją stowarzyszenie. – Będziemy się starali udostępnić stowarzyszeniu obecny majątek szkoły na dogodnych warunkach – mówi Marchel.

Co prawda, w uchwale o likwidacji mowa o tym, że uczniowie z siódemki będą mogli chodzić do Szkoły Podstawowej nr 6 w ZSO nr 2, ale taki zapis to tylko zadośćuczynienie wymogom formalnym. – Jako alternatywę musieliśmy wskazać szkołę publiczną – mówi Marchel.

Natomiast prowadzeniem niepublicznej "siódemki” interesują się dwa stowarzyszenia: "Wspólny Świat” i "Dobra Szkoła”. Pierwsze już funkcjonuje, drugie właśnie powstaje.

– Złożyło już wniosek do KRS i po zarejestrowaniu przystąpi do kolejnych formalności, w tym wystąpi do kuratorium oświaty o nadanie prowadzonej przez nie szkole uprawnień szkoły publicznej – tłumaczy Marchel.


Wcześniej chęć prowadzenia szkoły deklarowała również jej obecna dyrektor, ale według Wydziału Edukacji, wycofała się z tego zamiaru. – Powiedziała, że skoro są stowarzyszenia, to sama nie będzie starała się o prowadzenie szkoły, ale pomoże w zorganizowaniu rekrutacji – mówi Marchel.

Według magistratu, uczniowie nie stracą na tych zmianach. – Szkoła będzie nadal bezpłatna. Najważniejsze, żeby przychodzili do niej uczniowie, bo im więcej dzieci, tym większe dotacje dla placówki – tłumaczy Marchel.

Najwięcej zmieni się dla nauczycieli. Nie będą już zatrudniani na podstawie Karty nauczyciela.
Jak ocenia te zmiany dyrektor likwidowanej szkoły? – Na razie nie chciałabym się wypowiadać w tej sprawie – mówi Anna Adzinkiewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!