poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Likwidują szkołę w Białej Podlaskiej, żeby ją ocalić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2012, 20:56

Prowadzeniem niepublicznej "siódemki” interesują się dwa stowarzyszenia: "Wspólny Świat” i "Dobra
Prowadzeniem niepublicznej \"siódemki” interesują się dwa stowarzyszenia: \"Wspólny Świat” i \"Dobra

Na ostatniej sesji miejscy radni zadecydowali o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Białej Podlaskiej. Ale dzieci nie będą musiały jej opuszczać. Szkołę wkrótce przejmie i poprowadzi stowarzyszenie. Uczniowie nie odczują zmian, a miasto oszczędzi. Stracą za to nauczyciele.

Zamykanie i przekształcanie "siódemki” od początku budziło wiele wątpliwości. Do podjęcia uchwały o samym zamiarze likwidacji rada miasta podchodziła dwa razy. Teraz radni przegłosowali ostateczną uchwałę.

– Decydowały o tym względy demograficzne i ekonomiczne. Ze względu na małą liczbę dzieci wkład budżetu miasta w utrzymanie szkoły był bardzo wysoki – mówi Joanna Marchel, naczelnik Wydziału Edukacji w bialskim magistracie.

Jak wyliczał urząd, kształcenie jednego ucznia w "siódemce” kosztowało 893 zł miesięcznie, podczas gdy w pozostałych podstawówkach w Białej Podlaskiej średni koszt to około 504 zł. W sumie, w 2011 r. utrzymanie szkoły kosztowało ponad 1,1 mln zł. 635 tys. zł miasto dokładało z własnego budżetu.

Teraz te koszty znikają, ale szkoła zostaje. Przejmie ją stowarzyszenie. – Będziemy się starali udostępnić stowarzyszeniu obecny majątek szkoły na dogodnych warunkach – mówi Marchel.

Co prawda, w uchwale o likwidacji mowa o tym, że uczniowie z siódemki będą mogli chodzić do Szkoły Podstawowej nr 6 w ZSO nr 2, ale taki zapis to tylko zadośćuczynienie wymogom formalnym. – Jako alternatywę musieliśmy wskazać szkołę publiczną – mówi Marchel.

Natomiast prowadzeniem niepublicznej "siódemki” interesują się dwa stowarzyszenia: "Wspólny Świat” i "Dobra Szkoła”. Pierwsze już funkcjonuje, drugie właśnie powstaje.

– Złożyło już wniosek do KRS i po zarejestrowaniu przystąpi do kolejnych formalności, w tym wystąpi do kuratorium oświaty o nadanie prowadzonej przez nie szkole uprawnień szkoły publicznej – tłumaczy Marchel.


Wcześniej chęć prowadzenia szkoły deklarowała również jej obecna dyrektor, ale według Wydziału Edukacji, wycofała się z tego zamiaru. – Powiedziała, że skoro są stowarzyszenia, to sama nie będzie starała się o prowadzenie szkoły, ale pomoże w zorganizowaniu rekrutacji – mówi Marchel.

Według magistratu, uczniowie nie stracą na tych zmianach. – Szkoła będzie nadal bezpłatna. Najważniejsze, żeby przychodzili do niej uczniowie, bo im więcej dzieci, tym większe dotacje dla placówki – tłumaczy Marchel.

Najwięcej zmieni się dla nauczycieli. Nie będą już zatrudniani na podstawie Karty nauczyciela.
Jak ocenia te zmiany dyrektor likwidowanej szkoły? – Na razie nie chciałabym się wypowiadać w tej sprawie – mówi Anna Adzinkiewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!