poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Lotnisko w Białej Podlaskiej: Na razie bezruch, wkrótce zmiany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2011, 19:08

Na razie na dawnym lotnisku wojskowym panuje bezruch, ale dzierżawca obiecuje, że to się niebawem zm
Na razie na dawnym lotnisku wojskowym panuje bezruch, ale dzierżawca obiecuje, że to się niebawem zm

W maju ma być gotowy asfaltowy pas, a do końca przyszłego roku lotnisko mniejszej kategorii. Prezydent Białej Podlaskiej zapowiada, że jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, miasto zwolni dzierżawcę terenu z podatków.

Kiedy spółka Cargo Hub podpisywała umowę na dzierżawę 327 hektarów w Białej Podlaskiej, zobowiązała się, że do jesieni przyszłego roku założy tu lotnisko cywilne i rozpocznie jego eksploatację. Na razie, zmieniła nazwę na "Biala Airport”. Jej prezes Włodzimierz Judkowiak zapowiada, że zmiany będzie widać już niebawem, bo w maju ruszy lądowisko na wyasfaltowanym pasie betonowym. Na tym nie koniec.

– 26–27 kwietnia pojawi się tu inwestycyjna grupa z Dubaju. Współpracujemy też z dwoma spedytorami chińskimi. Za kilka tygodni zaczną się konsultacje społeczne poprzedzające przygotowania do wydania decyzji środowiskowej – podkreśla Judkowiak. I dodaje, że do końca 2012 roku uruchomi lotnisko mniejszej kategorii, a następnie większe, zbliżone wielkością do Okęcia.

Jak działania inwestora oceniają władze miasta? – Spółka płaci czynsz dzierżawny w wysokości 15 tys. zł (plus VAT) miesięcznie. Podatek w wysokości ok. 250 tys. zł miesięcznie jest odraczany – wyjaśnia prezydent Andrzej Czapski. Ale dodaje, że tak może być tylko do końca tego roku. – Szansą spółki jest uruchomienie lotniska. Wtedy zostanie zwolniona z podatku – zapowiada prezydent.

Planuje też, że w momencie uruchomienia lotniska, samorząd wystąpi o przekazanie na rzecz miasta nieruchomości lotniskowych znajdujących się we władaniu Agencji Mienia Wojskowego. Już jutro Czapski ma prowadzić rozmowy z przedstawicielami AMW o przygotowywanej koncepcji zagospodarowania terenów w pobliżu bialskiej stacji kolejowej.

– Chcielibyśmy na tym obszarze oraz na terenach wydzielonych na rzecz miasta przy ul. Łomaskiej utworzyć podstrefę Strefy Ekonomicznej w Mielcu – podkreśla prezydent. Miasto przygotowało już propozycję wydzielenia dróg na terenie dawnego lotniska wojskowego. Konieczne będzie przygotowanie przedłużenia ul. Żwirki i Wigury na dojazd do planowanego portu cargo Biala Airport.

Czy to się uda? – Nieruchomości, o które zabiega prezydent Białej Podlaskiej, zostaną zagospodarowane przez AMW na zasadach komercyjnych, a uzyskane z nich środki trafią do MON – mówi Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego.

Informuje też, że nabywca na jedną z działek już został wyłoniony. Druga będzie wystawiona na przetarg na początku maja. AMW planuje zmianę koncepcji zagospodarowania tego terenu.

– Nowa koncepcja będzie omówiona jeszcze w kwietniu na spotkaniu przedstawicieli warszawskiego Oddziału Terenowego AMW z prezydentem Białej Podlaskiej – zapowiada rzecznik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!