sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Lotnisko w Białej Podlaskiej: Samoloty utknęły w papierach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2011, 17:55

Na lądowanie boeingów musimy poczekać – mówi Jerzy Trudzik (Marek Pietrzela)
Na lądowanie boeingów musimy poczekać – mówi Jerzy Trudzik (Marek Pietrzela)

Port cargo nie powstanie do 2012 r. Pierwsze samoloty transportowe będą mogły wylądować w Białej Podlaskiej dopiero za kilka lat. – Formalności związane z przygotowaniem inwestycji potrwają przynajmniej dwa lata – mówi Jerzy Trudzik, pełnomocnik władz miasta ds. lotniska.

Pod koniec 2009 r. miasto przejęło część dawnego lotniska wojskowego. W marcu 2010 r. rozstrzygnięto przetarg na dzierżawę przez okres 35 lat. Zwycięzca – spółka Cargo Hub (obecnie Biala Airport – red.) miała dwa lata na rejestrację lotniska i podjęcie działalności.

Dotrzymanie tych terminów okazało się jednak nierealne. Dlatego władze Białej Podlaskiej wystąpiły do Ministerstwa Skarbu o ich przedłużenie.

– Bez wymaganych dokumentów inwestor nie rozpocznie kosztownych prac przy modernizacji głównego pasa lotniska. Do tej pory uruchomiono lądowisko dla lekkich samolotów – dodaje Jerzy Trudzik.

– Przez co najmniej rok potrwa oczekiwanie na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Później nastąpi planowanie i proces uzgodnień – wyjaśnia Adam Olesiejuk, wiceprezydent Białej Podlaskiej.

– Wcześniej nie uwzględniono, że w przypadku budowy dużego lotniska międzynarodowego, a takie przygotowujemy, potrzeba zdecydowanie więcej czasu. Realizujemy operat środowiskowy, jest już karta obiektu. Mamy przekonanie, że sukces komercyjny jest zagwarantowany. Nie możemy jednak zmieścić się w trzyletnim terminie – mówi Włodzimierz Judkowiak, prezes spółki "Biala Airport”.


Na uruchomionym na krótszym pasie lotniska lądowisku, średnio trzy razy w tygodniu lądują lekkie i ultralekkie samoloty. Z kolei z długiego pasa startowego korzystają na razie miłośnicy sportów motorowych. 17 i 18 września odbędzie się tam krajowy finał wyścigów samochodowych SSS Racing 1/4 mili.

Plany zagospodarowania terenów przy lotnisku ma również Automobilklub Bialskopodlaski. – Liczy na przygotowanie drogi dojazdowej do dawnej żwirowni lotniskowej. Mógłby powstać tam specjalny 2-kilometrowy tor motocrossowy do wyścigów motocykli i quadów. Do końca września powstanie koncepcja – mówi Marek Łysakowski, prezes Automobilubu Bialskopodlaskiego.

– Jeśli miasto przedstawi konkretne propozycje co do zagospodarowania pozostałych 320 hektarów terenu lotniska należącego do Agencji Mienia Wojskowego, to chętnie podejmiemy rozmowy o ich przekazaniu – mówi Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!