piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Lotnisko w Białej Podlaskiej: Samoloty utknęły w papierach

Dodano: 8 września 2011, 17:55

Na lądowanie boeingów musimy poczekać – mówi Jerzy Trudzik (Marek Pietrzela)
Na lądowanie boeingów musimy poczekać – mówi Jerzy Trudzik (Marek Pietrzela)

Port cargo nie powstanie do 2012 r. Pierwsze samoloty transportowe będą mogły wylądować w Białej Podlaskiej dopiero za kilka lat. – Formalności związane z przygotowaniem inwestycji potrwają przynajmniej dwa lata – mówi Jerzy Trudzik, pełnomocnik władz miasta ds. lotniska.

Pod koniec 2009 r. miasto przejęło część dawnego lotniska wojskowego. W marcu 2010 r. rozstrzygnięto przetarg na dzierżawę przez okres 35 lat. Zwycięzca – spółka Cargo Hub (obecnie Biala Airport – red.) miała dwa lata na rejestrację lotniska i podjęcie działalności.

Dotrzymanie tych terminów okazało się jednak nierealne. Dlatego władze Białej Podlaskiej wystąpiły do Ministerstwa Skarbu o ich przedłużenie.

– Bez wymaganych dokumentów inwestor nie rozpocznie kosztownych prac przy modernizacji głównego pasa lotniska. Do tej pory uruchomiono lądowisko dla lekkich samolotów – dodaje Jerzy Trudzik.

– Przez co najmniej rok potrwa oczekiwanie na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Później nastąpi planowanie i proces uzgodnień – wyjaśnia Adam Olesiejuk, wiceprezydent Białej Podlaskiej.

– Wcześniej nie uwzględniono, że w przypadku budowy dużego lotniska międzynarodowego, a takie przygotowujemy, potrzeba zdecydowanie więcej czasu. Realizujemy operat środowiskowy, jest już karta obiektu. Mamy przekonanie, że sukces komercyjny jest zagwarantowany. Nie możemy jednak zmieścić się w trzyletnim terminie – mówi Włodzimierz Judkowiak, prezes spółki "Biala Airport”.


Na uruchomionym na krótszym pasie lotniska lądowisku, średnio trzy razy w tygodniu lądują lekkie i ultralekkie samoloty. Z kolei z długiego pasa startowego korzystają na razie miłośnicy sportów motorowych. 17 i 18 września odbędzie się tam krajowy finał wyścigów samochodowych SSS Racing 1/4 mili.

Plany zagospodarowania terenów przy lotnisku ma również Automobilklub Bialskopodlaski. – Liczy na przygotowanie drogi dojazdowej do dawnej żwirowni lotniskowej. Mógłby powstać tam specjalny 2-kilometrowy tor motocrossowy do wyścigów motocykli i quadów. Do końca września powstanie koncepcja – mówi Marek Łysakowski, prezes Automobilubu Bialskopodlaskiego.

– Jeśli miasto przedstawi konkretne propozycje co do zagospodarowania pozostałych 320 hektarów terenu lotniska należącego do Agencji Mienia Wojskowego, to chętnie podejmiemy rozmowy o ich przekazaniu – mówi Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!