piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Lotnisko zostało odtajnione

  Edytuj ten wpis

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski jeszcze w tym tygodniu podejmie decyzję w sprawie wniosku bialskich samorządów o odlesienie gruntów leśnych pod budowę portu cargo i strefy gospodarczej w Białej Podlaskiej.

Komisji nie będzie

Jak poinformowała nas jego rzecznik Anna Rosiek, wspomnianego postanowienia należy oczekiwać lada dzień. Zaprzeczyła, aby miała ją poprzedzić kolejna wizytacja K. Tomaszewskiego z jakąkolwiek komisją na Podlasiu (takie pogłoski pojawiły się w Białej Podlaskiej). Już w maju K. Tomaszewski wizytował podbialskie lasy i nadleśnictwo oraz zapowiedział przyjęcie wyważonych decyzji, które, jak zaznaczył, nie mogą przynieść spustoszenia w naturze.
Wbrew wrześniowym zapowiedziom dawanym bialskim samorządowcom, urzędujący jeszcze minister środowiska Antoni Tokarczuk nie poparł wniosku o odlesienie lasów okalających Białą Podlaską. Scedował tę sprawę na dyr. K. Tomaszewskiego, który z racji zawodowych opowiada się raczej przeciwko udostępnieniu terenów leśnych pod budowę portu cargo i strefy gospodarczej.
Nie demonizować
Ryszard Grabas, wiceprezes turecko-polskiej spółki Epit & Korporacja Rozwoju Wschód do Zachód obawia się żeby nie było to tylko „odbijanie piłeczki”. Zaznaczył, że na szczęście, międzynarodowa amerykańska firma lotnicza IATA nie wycofuje się ze współpracy z E&K. Kiedy terroryści zagrozili dużym aglomeracjom miejskim, mają szansę być budowane porty cargo w innych regionach. Jest to duża szansa dla bialskiego projektu, lokalizowanego wszak z daleka od sporej aglomeracji warszawskiej.
– Nie można demonizować obecnej sytuacji międzynarodowej związanej z zamachami lotniczymi w USA. To głównie problem świata zachodniego. Nasze układy partnerskie z IATA nie ulegają osłabieniu. Nikt nie kwestionuje realizacji bialskiego projektu. Niedawno rozmawiałem o tym z biskupem siedleckim Henrykiem Tomasikiem, który żywo interesuje się naszym przedsięwzięciem i wyraził ogromne zdziwienie, że tak potrzebna regionowi inwestycja może mieć jakiekolwiek przeszkody – powiedział nam Ryszard Grabas.
W prezydencie nadzieja
Wiceprezes R. Grabas wyraził też zadowolenie, iż ostatnio minister obrony „odtajnił” bialskie lotnisko (zdjął z niego klauzulę obiektu zamkniętego).
Już po inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji bialscy samorządowcy wybierają się do prezydenta RP, który podczas wrześniowej wizyty w Białej Podlaskiej życzliwie ustosunkował się do wspomnianego projektu.
Zwolennicy budowy portu cargo liczą także na zmianę ekipy rządzącej. Obecna jest bialskiemu projektowi wyraźnie niechętna, o czym świadczą choćby działania (lub ich brak) ministerstw gospodarki i środowiska. Z kolei politycy SLD, co dawali do zrozumienia podczas kampanii wyborczej, są zwolennikami budowy portu cargo z przyległościami pod Białą Podlaską.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!