poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Ludowy "Oskar" dla łukowskiego rzeźbiarza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 grudnia 2014, 10:30
Autor: Ewelina Burda

Mieczysław Gaja, rzeźbiarz z Łukowa, jako jedyny z Lubelszczyzny odebrał w czwartek Nagrodę im. Oskara Kolberga.

- To najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej - podkreśla dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie Grzegorz Osial. Do końca grudnia można tu oglądać wystawę prac nagrodzonego twórcy. 12 laureatów ludowe "Oskary” odebrało w czwartek od ministra kultury. To 39. edycja tej nagrody, która w tym roku ma szczególne znaczenie, bo 2014 to Rok Kolberga.

- To moja pasja. Rzeźbię od ponad 40 lat. Tajniki przekazał mi mój teść. Póki zdrowie dopisuje i żona wspiera, to rzeźbię nadal - żartuje Gaja. Jest prezesem Oddziału Łukowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Na swoim koncie ma już liczne inne na-grody, m.in. medal Gloria Artis, Złoty Krzyż Zasługi, czy odznakę "Zasłużonego dla kultury polskiej”.

W uzasadnieniu Nagrody im. Oskara Kolberga. dla Mieczysława Gai, czytamy: "Należy do grona wybitnych przedstawicieli współczesnej sztuki ludowej. Jest rzeźbiarzem a także nieutrudzonym popularyzatorem sztuki rzeźbiarskiej w znakomitym i słynnym Łukowskim Ośrodku Rzeźby Ludowej”. - To duma dla całego środowiska artystycznego w Łukowie -podkreśla dyrektor muzeum. Ostatni ludowy "Oskar” trafił do Łukowa przeszło 30 lat temu. - Najważniejsze, że mam to komu przekazywać. Bo prowadzę warsz-taty rzeźbiarskie z młodzieżą. Na szczęście, młodzi chętnie się do tego garną - podkreśla pan Mieczysław.

Prace wykonuje zwykle z jednego bloku drewna. Są to przeważnie całe kompozycje budowane na kilku planach. Tematyka różna. - Tworzy rzeźby sakralne np. szopki, ale też wiejskie np. kapele czy jarmarki. Nie stroni też od tematyki przyrodniczej - opowiada Grzegorz Osial. Rzeźbiarz ma swoich wiernych odbiorców w całej Polsce. - Na przykład podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie ktoś przyjechał z drugiego końca kraju specjalnie, bo wiedział że swoje stoisko będzie miał pan Mieczysław - wspomina dyrektor łukowskiego muzeum. Ale jego prace rozeszły się na całym świecie. Trafiły do placówek muzealnych i do prywatnych kolekcjonerów, nawet w Japonii.

W gronie 12 laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga znaleźli się artyści ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, muzyki instrumentalnej, śpiewu i tańca, literatury. Są to m.in. kaszubski wykonawca instrumentów ludowych i rekwizytów obrzędowych Jerzy Walkusz, Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków z Zakopanego czy poetka ludowa Barbara Krajewska z Warmii.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!