środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków nieprzyjazny niepełnosprawnym: Wózkiem po schodach?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2012, 20:57

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Brak podjazdów i wind w budynkach publicznych, a na chodnikach za wysokie krawężniki. Na wózkach inwalidzkich po centrum Łukowa nie sposób się poruszać.

- W mieście jest kilka instytucji, które ewidentnie nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. To Miejska Biblioteka Publiczna, Łukowski Ośrodek Kultury, Komenda Miejska Policji i Starostwo Powiatowe. Podjazdu nie ma też przy frontowych drzwiach urzędu miejskiego – wylicza Sławomir Smolak, prezes Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju, które zajmuje się sportem osób niepełnosprawnych.

Pośrednie rozwiązanie wybrała łukowska poczta. Przy głównym budynku został zamontowany dzwonek. Jeśli osoba niepełnosprawna chce coś załatwić, może zadzwonić. Wtedy wyjdzie do niej pracownik poczty.

– Podjazdy mają natomiast budynki ZUS i PUP, a także wszystkie supermarkety w mieście i bank PKO BP – dodaje Smolak.

– To szczególnie trudna sytuacja dla rodziców, którzy nie mają z kim zostawić niepełnosprawnego dziecka, a muszą załatwić urzędowe sprawy. Kilka razy musiałam trzymać syna na rękach i jeszcze wnosić wózek po schodach, bo to przecież zbyt kosztowna rzecz żeby zostawić na zewnątrz – opowiada pani Monika z Łukowa, mama 7-letniego Adriana.

– Mój syn jest jeszcze mały, a jak mają poradzić sobie rodzice kilkunastoletnich dzieci?

Niepełnosprawni mają też problem z wysokimi krawężnikami przy ulicach w centrum miasta m.in. Kościelnej, Nowopijarskiej, Siedleckiej. Miasto obiecuje się tym zająć.

– Jesteśmy w trakcie remontu centrum miasta. Bierzemy pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych - wszystkie remontowane ulice będą dostosowane do ich potrzeb. Będziemy też myśleć o obniżeniu krawężników przy tych ulicach, które nie będą na razie przebudowywane – zapowiada Marcin Mateńko, zastępca burmistrza Łukowa.

– W najbliższym czasie chcemy się zająć remontem budynkiem Łukowskiego Ośrodka Kultury. Jeśli natomiast chodzi o budynek urzędu miejskiego, to specjalny podjazd znajduje się z boku budynku. Od frontu jest niepotrzebny ponieważ nie ma tam schodów, które mogłyby utrudniać dojazd – dodaje.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!