czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków: Ośrodek badawczy zamiast uniwersytetu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 kwietnia 2009, 21:20

W mieście powstanie ośrodek badawczy zajmujący się energią odnawialną. Będzie działał w budynku przygotowywanym wcześniej dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przy ulicy ks. kard. St. Wyszyńskiego, obok I LO stoi rozgrzebana budowa. Pięć lat temu zaczęto tu budować Ośrodek Dydaktyczno-Konferencyjny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nauka miała się tu zacząć w 2004 roku, ale nic z tego nie wyszło. Uczelnia w ogóle wycofała się z projektu a władzom została rozpoczęta inwestycja.

- Zainwestowaliśmy w ten obiekt prawie 3 mln zł. Na jego wykończenie potrzeba jeszcze 6-8 mln zł. Nie stać nas na to. Będziemy się starać walczyć o unijne dotacje i za nie stworzyć tam ośrodek innowacyjny. Jest to ciekawy pomysł, który ma służyć całej Lubelszczyźnie - mówi Longin Kajka, starosta łukowski.

- Projekt jest opracowywany wspólnie z Politechniką Lubelską, Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny. Zakłada zainstalowanie na dachu budynku solarów słonecznych. Wewnątrz mają powstać instalacje z kotłem do produkcji energii z biomasy. Obok byłoby też laboratorium do demonstrowania nowych technologii - wylicza starosta, który planuje, że ustawi tam pokazową małą elektrownię wiatrową.

Władze liczą, że powstanie ośrodka pozwoli na wdrożenie polsko-ukraińskiego projektu dotyczącego wymiany wiedzy na temat energii odnawialnej. W starostwie mają nadzieję, że pieniądze na to da Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Organizatorzy ośrodka mają nadzieję, że partnerem w tworzeniu ośrodka będzie szwedzki koncern energetyczny VattenFall.


Przedstawiciele tego koncernu już działają na terenie powiatu. Ostatnio spotkali się z kilkudziesięcioma rolnikami zainteresowanymi dostawą roślin energetycznych. Marcin Mateńko, kierownik Wydziału Rozwoju, Zamówień Publicznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Łukowie, który organizuje te spotkania mówi, że Szwedzi obiecują 17-letnie umowy na odbiór surowca, który można zacząć zbierać po trzech latach od założenia plantacji.

Zainteresowani są plantacjami na co najmniej 8-10 ha. Kolejne spotkanie w starostwie zaplanowano na maj.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!