poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Międzyrzec Podl.: Teraz wezmą śmieci jak leci?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2012, 19:41

Czy mieszkańcy będą mieli motywację do segregowania odpadków, zastanawiają się samorządowcy. (Jacek
Czy mieszkańcy będą mieli motywację do segregowania odpadków, zastanawiają się samorządowcy. (Jacek

Czy mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego i sąsiednich gmin będą musieli płacić za wywóz śmieci? Jeśli dojdzie do likwidacji Międzygminnego Związku Komunalnego, to jest to możliwe.

Do MZK należą gminy: Międzyrzec, Drelów, Trzebieszów i Zbuczyn oraz miasto Międzyrzec. Związek działa od 12 lat i prowadzi zakład segregacji surowców wtórnych. Posegregowane śmieci odbiera od mieszkańców za darmo. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy będzie mógł działać nadal.

Tzw. ustawa śmieciowa weszła w życie w tym roku, a jej założenia mają być wprowadzane w życie maksymalnie do połowy 2013 r. Samorządowcy zaczynają się zastanawiać, jak sprostać nowym przepisom. W ub. tygodniu spotkali się w Międzyrzecu. – Według moich pracowników i tego, co powiedział ekspert, związek pięciu gmin nie ma racji bytu – ocenia Artur Grzyb, burmistrz Międzyrzeca. – Ale w tej chwili wiemy na ten temat zbyt mało.

Co stoi na przeszkodzie? – Pojawiają się wątpliwości, czy według nowych przepisów, związek może wyręczać gminy w ich zadaniach – dodaje Grzyb.

Ustawa śmieciowa to jeszcze jeden problem. Wprowadza odgórną opłatę za wywóz śmieci. Do tej pory MZK odbierał za darmo posegregowane śmieci. – Mieszkańcy mieli motywację, żeby to robić. Ale po wprowadzeniu podatku śmieciowego w ramach tej jednej opłaty będziemy musieli odbierać wszystkie odpadki. Czy będą posortowane, czy nie. To jaki interes będą mieli mieszkańcy, żeby je nadal segregować? – pyta Grzyb.

Co na to gminy wiejskie? – Nawet ekspert zaproszony na ostatnie spotkanie nie był do końca przekonany, jakie są możliwości. Należy poczekać i zobaczyć, jak sprawy się potoczą – mówi Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów. – Chcielibyśmy zachować majątek związku, zgromadzony w dużej mierze dzięki funduszom zewnętrznym. Jego wartość to 6 mln zł. Zachowując majątek zakładu, moglibyśmy nadal mieć wpływ na ceny odbioru śmieci, a zależy nam przede wszystkim na tym, żeby mieszkańcy płacili jak najmniej.

– Chcielibyśmy, żeby związek funkcjonował na podobnej zasadzie jak teraz, a dodatkowo chcielibyśmy poszerzyć jego zadania np. o opiekę nad zwierzętami i prowadzenie schroniska dla zwierząt – mówi z kolei Krzysztof Woliński, wójt gminy Trzebieszów.

– Może przekonamy burmistrza Międzyrzeca. Na razie on przekonuje do rozwiązania związku – mówi Woliński.

Ale przy dalszym funkcjonowaniu związku nie upiera się jedynie miasto. Sens istnienia MZK podważa także gmina Zbuczyn, która znajduje się w woj. mazowieckim. – Działania, które będą realizowane w ramach nowej ustawy, mają się zamykać w obrębie jednego województwa. Możliwe, że nawet ze względów formalnych nie będziemy mogli kontynuować współpracy – tłumaczy Janusz Ginter, zastępca wójta gminy Zbuczyn.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!