poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Międzyrzec Podlaski: Łączenie szkół? Kuratorium mówi "nie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2011, 20:21

Samorząd nadal walczy o zgodę na stworzenie dwóch kolejnych zespołów szkół (Jacek Świerczyński/ Arch
Samorząd nadal walczy o zgodę na stworzenie dwóch kolejnych zespołów szkół (Jacek Świerczyński/ Arch

Pomysł na stworzenie dwóch zespołów szkół zamiast sześciu oddzielnych placówek w Międzyrzecu Podlaskim po raz kolejny spotkał się z negatywną oceną Kuratorium Oświaty w Lublinie. Samorząd chce znowu zwrócić się w tej sprawie do sądu.

>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię

W mieście miałyby powstać dwa nowe zespoły szkół. W skład pierwszego wchodziłaby Szkoły Podstawowa nr 1, Gimnazjum nr 1 i Przedszkole nr 2. Jedną placówką miałaby się stać także podstawówka nr 2, gimnazjum z tym samym numerem i Przedszkole nr 4.

– Kuratorium po raz czwarty wyraziło negatywną opinię pomimo tego, że poprzednią zaskarżyliśmy do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który uchylił ją wyrokiem z 21 lipca – mówi Artur Grzyb, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

– Uzasadnienie nie jest merytoryczne. Głównie to rozważania prawne i to odbiegające od prawdy. Na przykład kuratorium pisze, że w związku z planowanymi zmianami dzieci pięcioletnie będą uczyły się razem z szesnastolatkami. Albo kuratorium nie zna swoich placówek, albo mija się z prawdą. Te placówki już teraz funkcjonują w tych samych budynkach i nic się nie zmieni – przekonuje burmistrz.

Rzeczywiście uczniowie SP nr 1 i Gimnazjum nr 1 chodzą na lekcje do jednego gmachu. Jednak już przedszkole, które miałoby połączyć się z tymi szkołami, znajduje się przy innej ulicy. Podobnie jest z placówkami, które miałyby stworzyć drugi zespół.

Burmistrz przekonuje jednak, że podstawówką, gimnazjum i przedszkolem powinien opiekować się jeden dyrektor. Właśnie po to mają powstać zespoły.

– Chcemy, żeby w szkole był jeden gospodarz. Wtedy dostęp do sal i pomocy będzie równy dla wszystkich uczniów. Teraz, jeśli na przykład sala do informatyki jest przypisana do gimnazjum, to uczniowie gimnazjum mają do niej pierwszeństwo – tłumaczy Artur Grzyb.

Żadne z tych argumentów nie przekonały Kuratorium Oświaty w Lublinie. Dlaczego wydało kolejna negatywną opinię, chociaż poprzednią podważył sąd? Kurator tłumaczy, że sąd musiał wydać taki wyrok ze względu na błąd radnych z Międzyrzeca.

– Zaproponowana przez radę uchwała, która miała wejść w życie pod warunkiem wydania pozytywnej opinii, została uchylona przez nadzór wojewody – tłumaczy kurator Krzysztof Babisz. – Z punktu widzenia kuratorium, nawet wydanie pozytywnej opinii skutkowałoby taką samą decyzją sądu, ze względu na to, że uchwała była niezgodna z prawem.

Kurator wyjaśnia, że uchwałę w sprawie łączenia szkół można przegłosować dopiero po otrzymaniu pozytywnej opinii w tej sprawie. Nie można podjąć uchwały, która tworzyłaby zespół szkół warunkowo, czyli w zależności od tego, czy w przyszłości uda się otrzymać zgodę kuratorium. A właśnie tak stało się w Międzyrzecu.

Burmistrz miasta zamierza jednak kolejny raz pójść w tej sprawie do sądu. Wierzy, że szkoły uda się połączyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

– Zespół szkół można powołać w każdym czasie, a nie tylko z początkiem roku szkolnego. Ale jeśli będziemy mieli taką możliwość, to żeby zachować logikę powołamy zespoły od nowego semestru, a nie na przykład z początkiem grudnia – tłumaczy Grzyb.

Kurator twierdzi jednak, że burmistrz jest w błędzie i nie ma takiej możliwości. – Zmiany organizacyjne następują z początkiem roku szkolnego – tłumaczy. Również on zapowiada, że spróbuje jeszcze zmienić wyrok sądu: – Odwołamy się od niego, bo to nie my popełniliśmy w tej sprawie błąd, tylko rada Międzyrzeca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!