sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Międzyrzec Podlaski: Referendalny zegar już tyka

Autor: Ewelina Burda

15 grudnia odbędzie się referendum w sprawie odwołania wójta Mirosława Kapłana  (E. Burda)
15 grudnia odbędzie się referendum w sprawie odwołania wójta Mirosława Kapłana (E. Burda)

Referendum w sprawie odwołania Mirosława Kapłana wójta gminy Międzyrzec Podlaski odbędzie się 15 grudnia. Takie postanowienie wydał Krzysztof Sadowski, komisarz wyborczy z Białej Podlaskiej.

Aby wynik referendum był wiążący do urn musi pójść co najmniej 2701 mieszkańców gminy, czyli trzy piąte liczby głosujących na wójta w ostatnich wyborach.

Pomimo rozpoczęcia procedury referendalnej, wójt nie odpuszcza. – Zaskarżyłem uchwałę radnych o przeprowadzeniu referendum do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czekam na decyzję. Nie zmienia to faktu, że podporządkowuję się do poleceń komisarza – mówi Mirosław Kapłan.

Zdaniem wójta, wzywanie do bojkotu referendum nie ma racji bytu. –Wystarczy, że nie będę fatygować swoich wyborców. Zachęcę ich jedynie do spędzenia niedzieli 15 grudnia w gronie rodzinnym, a nie przy urnie.

W tym okręgu wyborczym ostatni przypadek referendum dotyczył odwołania wójta w Sosnowicy (pow. parczewski) w 2009 roku. Ze względu na niską frekwencję, referendum okazało się nieważne.

W bieżącej kadencji samorządowej referenda w sprawie odwołania władz samorządowych odbyły się w 85 gminach. Referenda kosztowały gminy ok. 2,8 mln zł. Jednak większość z nich była nieważna ze względu na zbyt niską frekwencję.

Głosowanie w gminie Międzyrzec Podlaskie odbędzie się 15 grudnia, w godz. od 7-21.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24