sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Mielinka, czyli dobra osłona

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2007, 17:36

W Białej Podlaskiej powstał pierwszy w Polsce ośrodek pobytu dziennego dla chorych na stwardnienie rozsiane.

Niepełnosprawni znajdą tu wsparcie i różnorodne formy rehabilitacji.
Ośrodek nosi nazwę "Mielinka”. To nawiązanie do mieliny, czyli grubej warstwy pokrywającej i izolującej nerwy, umożliwiającej szybkie przekazywanie informacji pomiędzy mózgiem i innymi organami ciała. Kiedy mielina jest niszczona, wtedy pojawiają się symptomy stwardnienia rozsianego. I to właśnie dla chorych na SM utworzono tę placówkę.
W pierwszych zajęciach uczestniczyła pani Jadwiga. U niej choroba objawiła się nagle, kiedy zamierzała wrócić do pracy po urlopie wychowawczym. Przyznaje, że po latach zmagania się z niepełnosprawnością, znalazła wreszcie fachową pomoc. - Czujemy się tutaj, jak u siebie w domu - mówi.
- Chociaż lokal przy ul. Sienkiewicza 1 wynajmujemy, to jesteśmy tu jak na swoim - dodaje Marcin Fedoruk, przewodniczący Podlaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia. - Naszym podopiecznym pomagają psycholog, terapeuta zajęciowy, rehabilitant kinezyterapii grupowej oraz osoba prowadząca kółko teatralne. Udowadniamy tutaj, że mimo choroby, można normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
W gabinecie masażu i kinezyterapii indywidualnej zastajemy Marcina Łukaszuka. To jeden z kilku osadzonych w Zakładzie Karnym, którzy ukończyli kurs asystenta osoby niepełnosprawnej i jako wolontariusze świadczą pomoc ludziom z SM. - Czuję radość z tego, że niosę ulgę w cierpieniu. Nie siedzę bezczynnie pod celą, jestem członkiem społeczeństwa - tłumaczy.
Jeden rehabilitant pracuje w ośrodku dziennego pobytu, a czterech zatrudnionych na umowę-zlecenie dojeżdża do domów chorych. Ale w stowarzyszeniu zdają sobie sprawę, że to mimo wszystko kropla w morzy potrzeb. Z informacji uzyskanych od lekarzy wynika, że w Białej Podlaskiej blisko 300 osób choruje na SM. Wielu z nich nadal walczy z chorobą we własnym mieszkaniu, wielu nie wie, gdzie szukać pomocnej dłoni.
Każdy chory na SM z województw lubelskiego i podlaskiego może wstąpić do Podlaskiego Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Kontakt telefoniczny na nr 516399455 ( w godzinach 8-16) lub osobiście w ośrodku przy bialskiej ul. Sienkiewicza 1.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!