niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

MON pomajstruje przy bialskim lotnisku?

Dodano: 1 stycznia 2016, 14:45
Autor: Ewelina Burda

Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski pozytywnie ocenia pomysł Białej Podlaskiej odnośnie utworzenia na lotnisku podstrefy ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska
Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski pozytywnie ocenia pomysł Białej Podlaskiej odnośnie utworzenia na lotnisku podstrefy ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska

Ministerstwo Obrony Narodowej przychylne wobec planów Białej Podlaskiej na stworzenie podstrefy ekonomicznej na byłym lotnisku wojskowym.

Prezydent Dariusz Stefaniuk spotkał się w tej sprawie z wiceministrem obrony narodowej Bartłomiejem Grabskim.

– Rozmawiałem o naszych planach, zarówno w kontekście podstrefy ekonomicznej, jak i działalności okołolotniczej na lotnisku. Bo jesteśmy zobligowani ustawą aby taki charakter tu utrzymać. Minister pozytywnie ocenił nasze zamiary powołania tu podstrefy – przyznaje Dariusz Stefaniuk.

Miasto chce przeznaczyć na podstrefę 60-hektarową działkę na lotnisku. Procedura trwa. Radni uchwalili już zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Tym samym, studium dopuszcza już nowe funkcje na tym terenie: produkcyjne, składowe oraz handlu hurtowego. Opracowywany jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod nazwą „Lotnisko – strefa gospodarcza”. Jest to pierwszy etap procedury planistycznej.

Jak zapewniają urzędnicy, najważniejsze dla powstania specjalnej podstrefy ekonomicznej jest przygotowanie terenu. 

– Mielecka strefa jest otwarta na rozmowy, jednak to my musimy dopełnić formalności m.in. dotyczących planu zagospodarowania. Potencjalni inwestorzy pojawiają się, ale jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o szczegółach - mówił nam w listopadzie Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji.

Miasto liczy też że na bialskim lotnisku będą się szkolić piloci z dęblińskiej Szkoły Orląt. – Takiej decyzji jeszcze nie mam od kierownictwa szkoły. Ale na początku nowego roku będę uczestniczył w spotkaniu na ten temat z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Szkołą Orląt. Będzie mowa o warunkach które musimy spełniać oraz o oczekiwaniach szkoły. Liczymy też na pomoc MON – nie ukrywa prezydent Białej Podlaskiej.

Władze miasta już od kilku miesięcy zabiegają o to aby piloci z Dęblina szkolili się na bialskim lotnisku.

W maju Waldemar Bieniek, kanclerz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych potwierdził nam, że Biała Podlaska to jedna z alternatyw dla szkoły na 2016 rok.

Lotnisko w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Ale nie wszystkie grunty należą do miasta. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji Mienia Wojskowego. – Chcielibyśmy te grunty przejąć. Uważam że dzisiaj nie są one przez Agencję należycie wykorzystane. Na przykład tuż przy wjeździe na lotnisko stoją dwa wieżowce, które od lat są puste. A my moglibyśmy je zaadaptować na mieszkania. Poza tym, na terenach Agencji jest bocznica kolejowa. A ona świetnie uzupełniałaby nam podstrefę – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk. Miasto ma też plany powołania na lotnisku strzelnicy sportowej. – Zgłasza się do nas wiele podmiotów, które chcą prowadzić taką działalność. Bo jak twierdzą, takich miejsc jest niewiele w regionie  – przyznaje Stefaniuk.

– Liczę na to, że kolejni ministrowie będą patrzeć przychylnie na Polskę Wschodnią. Potrzebujemy lobby przy powoływaniu podstrefy ekonomicznej, tak aby przyspieszyć procedurę – mówi na koniec prezydent Białej Podlaskiej.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 czerwca 2016 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....Jeżeli chodzi o ścisłość to bialskie lotnisko......, kiedyś, dawno, dawno temu miało ma 631 hektarów, ale w granicach ogrodzenia, a więc nie w dokumentacji rejestracyjnej. Jak, również dawno, dawno temu zalesione cz
Rozwiń
Gość
Gość (7 stycznia 2016 o 06:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli chodzi o ścisłość to bialskie lotnisko ma 631 hektarów !!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do Życzliwego, gdyby poprzedni prezydent rozpoczął procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, Stefaniuk byłby dużo dalej. W tej sytuacji sprawy proceduralne zabierają cenny czas. Niestety po stronie Czapskiego nie było chęci działania na rzecz powstania podsterfy.

Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2016 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie gadanie bez konkretów dla każdego coś miłego .Trochę o strefie o samolotach .
Rozwiń
Życzliwy
Życzliwy (2 stycznia 2016 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie prezydencie kiedy Pan skończy gadać a zacznie realnie działać? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że przy takim tempie prac ta strefa do końca Pana kadencji nie powstanie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!