piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

MON pomajstruje przy bialskim lotnisku?

Dodano: 1 stycznia 2016, 14:45
Autor: Ewelina Burda

Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski pozytywnie ocenia pomysł Białej Podlaskiej odnośnie utworzenia na lotnisku podstrefy ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska
Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski pozytywnie ocenia pomysł Białej Podlaskiej odnośnie utworzenia na lotnisku podstrefy ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska

Ministerstwo Obrony Narodowej przychylne wobec planów Białej Podlaskiej na stworzenie podstrefy ekonomicznej na byłym lotnisku wojskowym.

Prezydent Dariusz Stefaniuk spotkał się w tej sprawie z wiceministrem obrony narodowej Bartłomiejem Grabskim.

– Rozmawiałem o naszych planach, zarówno w kontekście podstrefy ekonomicznej, jak i działalności okołolotniczej na lotnisku. Bo jesteśmy zobligowani ustawą aby taki charakter tu utrzymać. Minister pozytywnie ocenił nasze zamiary powołania tu podstrefy – przyznaje Dariusz Stefaniuk.

Miasto chce przeznaczyć na podstrefę 60-hektarową działkę na lotnisku. Procedura trwa. Radni uchwalili już zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Tym samym, studium dopuszcza już nowe funkcje na tym terenie: produkcyjne, składowe oraz handlu hurtowego. Opracowywany jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod nazwą „Lotnisko – strefa gospodarcza”. Jest to pierwszy etap procedury planistycznej.

Jak zapewniają urzędnicy, najważniejsze dla powstania specjalnej podstrefy ekonomicznej jest przygotowanie terenu. 

– Mielecka strefa jest otwarta na rozmowy, jednak to my musimy dopełnić formalności m.in. dotyczących planu zagospodarowania. Potencjalni inwestorzy pojawiają się, ale jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o szczegółach - mówił nam w listopadzie Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji.

Miasto liczy też że na bialskim lotnisku będą się szkolić piloci z dęblińskiej Szkoły Orląt. – Takiej decyzji jeszcze nie mam od kierownictwa szkoły. Ale na początku nowego roku będę uczestniczył w spotkaniu na ten temat z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Szkołą Orląt. Będzie mowa o warunkach które musimy spełniać oraz o oczekiwaniach szkoły. Liczymy też na pomoc MON – nie ukrywa prezydent Białej Podlaskiej.

Władze miasta już od kilku miesięcy zabiegają o to aby piloci z Dęblina szkolili się na bialskim lotnisku.

W maju Waldemar Bieniek, kanclerz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych potwierdził nam, że Biała Podlaska to jedna z alternatyw dla szkoły na 2016 rok.

Lotnisko w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Ale nie wszystkie grunty należą do miasta. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji Mienia Wojskowego. – Chcielibyśmy te grunty przejąć. Uważam że dzisiaj nie są one przez Agencję należycie wykorzystane. Na przykład tuż przy wjeździe na lotnisko stoją dwa wieżowce, które od lat są puste. A my moglibyśmy je zaadaptować na mieszkania. Poza tym, na terenach Agencji jest bocznica kolejowa. A ona świetnie uzupełniałaby nam podstrefę – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk. Miasto ma też plany powołania na lotnisku strzelnicy sportowej. – Zgłasza się do nas wiele podmiotów, które chcą prowadzić taką działalność. Bo jak twierdzą, takich miejsc jest niewiele w regionie  – przyznaje Stefaniuk.

– Liczę na to, że kolejni ministrowie będą patrzeć przychylnie na Polskę Wschodnią. Potrzebujemy lobby przy powoływaniu podstrefy ekonomicznej, tak aby przyspieszyć procedurę – mówi na koniec prezydent Białej Podlaskiej.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 czerwca 2016 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....Jeżeli chodzi o ścisłość to bialskie lotnisko......, kiedyś, dawno, dawno temu miało ma 631 hektarów, ale w granicach ogrodzenia, a więc nie w dokumentacji rejestracyjnej. Jak, również dawno, dawno temu zalesione cz
Rozwiń
Gość
Gość (7 stycznia 2016 o 06:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli chodzi o ścisłość to bialskie lotnisko ma 631 hektarów !!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do Życzliwego, gdyby poprzedni prezydent rozpoczął procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, Stefaniuk byłby dużo dalej. W tej sytuacji sprawy proceduralne zabierają cenny czas. Niestety po stronie Czapskiego nie było chęci działania na rzecz powstania podsterfy.

Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2016 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie gadanie bez konkretów dla każdego coś miłego .Trochę o strefie o samolotach .
Rozwiń
Życzliwy
Życzliwy (2 stycznia 2016 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie prezydencie kiedy Pan skończy gadać a zacznie realnie działać? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że przy takim tempie prac ta strefa do końca Pana kadencji nie powstanie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!