czwartek, 21 września 2017 r.

Biała Podlaska

"Mrówki” w opałach

Dodano: 19 grudnia 2001, 21:44

Czy zniknie nielegalny handel papierosami i wódką na bazarach, skwerach i ulicach regionu? Nic na to nie wskazuje. Nowe przepisy dotyczą Polaków, a na wschodniej granicy przewożeniem używek bez akcyzy trudnią się przede wszystkim nasi sąsiedzi.
- To pierwszy krok w kierunku porządkowania krajowego rynku - cieszy się Marek Maj, prezes Zakładów Tytoniowych w Lublinie SA, jeden z inicjatorów akcji "Stop przemytowi papierosów”. - To przede wszystkim oznacza możliwość ochrony miejsc pracy w polskich zakładach tytoniowych.
Na razie handel kwitnie. - W tej chwili "Monte Carlo” mam po 2,50 zł, a pół litra wschodniego spirytusu można u mnie kupić za 14 zł - twierdzi pan Andrzej (imię zmieniliśmy), handlujący na bazarze w Zamościu. - Po Nowym Roku ceny mogą pójść w górę.
Jednak jeśli mieszkańcy naszej strefy nadgranicznej wybiorą się poza strefę nadgraniczną sąsiedniego państwa, będą mogli po Nowym Roku - tak jak dotychczas - przywieźć jeden litr wyrobów spirytusowych, dwa litry wina, pięć litrów piwa i 10 paczek papierosów. W jaki sposób wykażą, że towar kupili nie we Włodzimierzu Wołyńskim, ale np. we Lwowie? - Będą musieli przedstawić imienne faktury i rachunki, świadczące o zakupie towaru poza strefą nadgraniczną sąsiedniego kraju - wyjaśnia Bartosz Gruszecki, ekspert celny w Urzędzie Celnym w Przemyślu. Nie wiadomo jak długo będą mogli korzystać z tego przywileju. Ministerstwo Finansów opracowuje projekt rozporządzenia, które umożliwi korzystanie z tych ulg tylko raz w miesiącu.
A skąd celnicy będę wiedzieli, czy ktoś nie przekracza granicy kolejny raz tego samego dnia? Nie wiadomo. - Projekt zmian przepisów nie przewiduje dokumentowania przez celników wwożonego na teren Polski alkoholu czy papierosów, np. poprzez odpowiednie adnotacje w paszporcie - wyjaśnia Bartosz Gruszecki.
Według Głównego Urzędu Ceł, wprowadzane zmiany mają ograniczyć proceder wykorzystywania zwolnień celnych do celów niezgodnych z ideą ich obowiązywania. Są również elementem procesu dostosowywania przepisów polskiego prawa celnego do przepisów unijnych. Czy ukrócą "mrówczany” interes, trudno powiedzieć. Wydaje się, że za rozmiary przemytu w największym stopniu odpowiedzialne jest państwo. Wszędzie bowiem proceder ten zaczyna być uprawiany na większą skalę wtedy, gdy wzrasta cło, a przede wszystkim akcyza. Przemyt alkoholu i papierosów zza wschodniej granicy będzie opłacał się dotąd, dopóki po obydwu stronach granicy będą tak wielkie rozbieżności w ich cenie.

Barbara Korwin rzecznik prasowy Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej

Na naszym terenie nie ma problemu z "mrówkami”, gdyż nie ma tu przejścia granicznego przeznaczonego do ruchu pieszego. Samochodem zaś nie da się kilka razy dziennie przekroczyć granicy, przede wszystkim z uwagi na kolejki. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!