poniedziałek, 1 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Na podbój Lublina z kapustą i grochem

Dodano: 8 grudnia 2002, 15:16
Autor: (kk)

Montaż słowno-muzyczny poświęcony historii ziemi wohyńskiej. Na zdjęciu wukonawcy (od prawej): Aldon
Montaż słowno-muzyczny poświęcony historii ziemi wohyńskiej. Na zdjęciu wukonawcy (od prawej): Aldon

Racuchami i chlebem pieczonym w wiejskim piecu oraz kapustą z grochem przekonywali wohynianie mieszkańców Lublina do swojej gminy.

Podczas lubelskich spotkań w Bramie Grodzkiej poszczególne środowiska prezentują wielokulturowe dziedzictwa swoich ziem. Przedstawiane są miejscowe dokonania i plany na najbliższą przyszłość, a także działacze kultury, nauczyciele. Głównym organizatorem wohyńskiej prezentacji było powstałe przed trzema miesiącami Stowarzyszenie "Bez Miedzy”. Rozpoczęła się ona montażem słowno-muzycznym na temat historii ziemi wohyńskiej. Zaprezentowany został film dokumentalny poświęcony Wohyniowi i jego okolicom Wohynianie przywieźli także swoje potrawy regionalne. Serwowano: kapustę z grochem łupanym, racuchy i chleb z wiejskiego pieca. Polecano pampuchy, sołoduchę, kapłon, gamzę i gziezkę. - Wprawdzie nie pamiętam takiego spotkania, podczas którego prezentowalibyśmy swoje gminne walory, ale kiedyś trzeba zacząć. Chociaż nie wszystko dopięte było na ostatni guzik, to cieszę się, że jest u nas grupa ludzi pragnąca coś zrobić - stwierdza wójt Stanisław Jóźwik.

Zbigniew Smółko, inicjator założenia Stowarzyszenia \"Bez Miedzy”

Nasze stowarzyszenie powstało z inicjatywy 12 mieszkańców. Z okazji Święta Zmarłych na miejscowym cmentarzu zorganizowaliśmy wystawę starych fotografii. Mamy jeszcze wiele planów, w tym organizację imprez sportowych.•
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24