wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Nadbużańskie rewelacje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2002, 16:38
Autor: (pim)

Ostatnio ukazał się drugi numer rocznika "Nadbużańskie Sławatycze”. Zespół redakcyjny pod kierownictwem Grzegorza Michałowskiego zyskał po pierwszym numerze żywe reakcje czytelników nie tylko z południowego Podlasia, ale także z Warszawy, Łodzi, Radomia i Lublina.

Sławatycki rocznik został nawet umieszczony w katalogu najbardziej wartościowych czasopism kulturalnych Polski, który prowadzi Fundacja Stefana Batorego. Wójt Dariusz Trybuchowicz i przewodniczący Rady Gminy Józef Chomiczewski mieli satysfakcje z sukcesu rocznika.
Także obecny, drugi już numer "Nadbużańskich Sławatycz” zawiera interesujące publikacje. Grażyna i Mieczysław Lewczukowie prezentują "Inwentarz Państwa Sławatyckiego” z 1765 roku, czyli interesujący dokument zakupiony półtora roku temu przez Muzeum Południowego Podlasia. Wykaz obejmuje obszar dóbr sławatyckich Radziwiłłów m.in. z miastem Sławatycze, 6 folwarków z 15 wsiami, 2 wsie założone prawdopodobnie przez holenderskich kolonistów, zwanych nad Bugiem "olędrami”.
Nikołaj Gonczarow z Białorusi przedstawia na łamach bogate dzieje Domaczewa, osady miejskiej sąsiadującej ze Sławatyczami przez Bug. Misjonarz o. Kazimierz Kozicki z Winnipeg (Kanada) w tekście "Moje Sławatycze...nawet w Kanadzie moje...” wspomina swoje dzieje oraz hobby związane z kolekcjonowaniem gniazd i ptasich jaj. Warty przeczytania jest również szkic Andrzeja Szczepańskigo z Włodawy o Sławatyczach we wrześniu 1939 roku. Władysław Maliszewski z Warszawy natomiast przedstawia swoje działania w konspiracji w latach 1941-47, m.in. w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Ciekawe teksty o kulcie św. Walentego oraz o sławatyckim oddziale celnym zamieścili Halina Sprycha i Karol Skibinski. Rocznik wzbogaciła recenzja o. Jerzego Cygana poświecona książce Michała Grynberga o życiu i zagładzie Żydów w Sławatyczach, a także korespondencje czytelników oraz sławatycka kronika wydarzeń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!