piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Nawet wieniec dożynkowy można zdyskwalifikować. "Żadnego przekrętu nie było"

Dodano: 2 września 2014, 17:45
Autor: Ewelina Burda

Najpierw uznany za najpiękniejszy, a później zdyskwalifikowany. Chodzi o wieniec na święto plonów.

Na święcie plonów gminy Biała Podlaska komisja konkursowa zdecydowała, że to wieniec gospodyń z Czosnówki jest najpiękniejszy. Jednak dzień po dożynkach okazało się, że wieniec nie spełnia wymogów regulaminu konkursu.

- Zabrakło dokumentacji zdjęciowej i opisu procesu, jak powstawał. Najprawdopodobniej wieniec został kupiony lub pożyczony - podejrzewa Bożenna Pawlina-Maksymiuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, która zdecydowała o jego dyskwalifikacji.

Najlepsze wieńce reprezentują gminy na dożynkach powiatowych. Regulamin wskazuje, że praca musi być wykonana własnoręcznie przez mieszkańców danej gminy. - Ostatecznie tytuł najpiękniejszego przekazaliśmy wieńcowi z Cicibora Dużego. Panie pracowały nad nim dwa miesiące - dodaje dyrektor GOK-u.

Tymczasem Ewa Zagajska z Czosnówki przekonuje, że wieniec wykonała własnoręcznie wraz z innymi gospodyniami.

- Żadnego przekrętu nie było - podkreśla. Decyzja jednak zapadła. - Z wiatrakami walczyć nie będziemy - komentuje Zagajska.

Takiej dyskwalifikacji nigdy wcześniej w gminie nie było. - Niezręcznie mi wypowiadać się na ten temat, bo jestem zniesmaczony tą sytuacją - nie ukrywa wójt Wiesław Panasiuk.

- Owszem, zdarza się, że zespoły wiejskie pożyczają lub kupują gotowe wieńce, ale one nie biorą udziału w konkursie. Dopiero dzień po dożynkach dowiedziałam się o złamaniu regulaminu. Niech to będzie nauczka na przyszłość - dodaje Pawlina-Maksymiuk.

Zewnętrzna komisja konkursowa, która oceniała wieńce również nie dopatrzyła się nieprawidłowości podczas dożynek.

Najpiękniejszy wieniec reprezentuje gminę na święcie powiatowym, a jego twórcy otrzymują nagrodę pieniężną. W tym roku, najpiękniejszym wieńcem w powiecie okazał się ten wykonany przez gminę Drelów.

- To trudna i misterna praca. Najpierw trzeba zebrać plony, zbudować konstrukcję. Przy budowaniu wieńca warto zachować tradycję. Można jakieś innowacje dodawać, ale z umiarem - wyjaśnia Wiesława Zaremba, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. - Dokumentacja opisująca powstawanie wieńca jest niezbędna. W naszej gminie dyskwalifikacje nie zdarzały się - zaznacza dyrektor z Drelowa.
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!