czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Nie żałujemy grosza na zabytki. Rusza zbiórka w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis

Jacek Martyniuk przy odnowionych nagrobkach. (Marek Pietrzela)
Jacek Martyniuk przy odnowionych nagrobkach. (Marek Pietrzela)

Coraz hojniej wspomagamy ratowanie zabytków na cmentarzu. W ten weekend rozpoczyna się trzydniowa kwesta na ten szlachetny cel.

Koło Bialczan już od kilku lat zbiera datki na ratowanie zabytków. Z roku na rok coraz lepsze efekty przynosi kwesta, do której aktywnie włączają się miejscowe szkoły. Przed rokiem uczniowie i dorośli zebrali ponad 26 tys. zł.

Jacek Martyniuk z Koła Bialczan z dumą pokazuje siedem nagrobków, które ostatnio odnowiły specjalistyczne firmy. Po pieczołowitych pracach konserwatorskich grobowce położone w różnych miejscach cmentarza wyglądają jak nowe. Dziewiętnastowieczne napisy są czytelne i zaskakują swoją oryginalną treścią.

– Cieszymy się z efektów tych prac. Roboty kosztowały ponad 62 tysiące złotych. Znacząca w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia była pomoc ks. dziekana Mariana Daniluka i prezydenta miasta Andrzeja Czapskiego. Cenimy sobie też życzliwą pomoc konserwatora zabytków Jana Maraśkiewicza – podkreśla Martyniuk.

Maraśkiewicz, kierownik miejscowej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, z uznaniem wypowiada się o efektach działań Koła Bialczan i uczniów. Wyjaśnia, że chodzi głównie o ratowanie obiektów zagrożonych.


– Remontowane są nagrobki znajdujące się w strefie wpisanej do rejestru zabytków. W pierwszej kolejności odnawiane są grobowce najbardziej zniszczone, z kamienia i metalu – mówi Maraśkiewicz. Dodaje, że dziś zostaną odebrane prace konserwatorskie przy wspomnianych siedmiu nagrobkach. Niestety, ostatnio brakuje dotacji państwowych do wsparcia akcji ratowania zabytków.

Koordynujący przygotowania do kwesty Marek Światłowski, prezes Koła Bialczan, przyznaje, że liczy na udział w akcji na cmentarzu katolickim niemal stu kwestarzy.

Po raz kolejny z puszkami na datki staną tam uczniowie i nauczyciele z I LO, II LO, IV LO oraz zespołów szkół zawodowych nr 1 i 2.

Małgorzata Przygoda, wicedyrektor ZSZ nr 2, podkreśla, że w niedzielę w godzinach 11–13 oraz 15–17 wybierze się kwestować z uczniami. Zgłosiło się 18 uczniów. Będzie to dla nich dobra lekcja wychowawcza i historyczna. Mają szansę poznać kulturę regionu – mówi pani Małgorzata.

W niedzielę i poniedziałek kwestarze z bialskich szkół będą zbierać datki w godzinach 9–17. W dniu Wszystkich Świętych z puszkami na cmentarzu pojawią się członkowie Kola Bialczan oraz politycy, m.in. posłowie Adam Abramowicz i Franciszek Jerzy Stefaniuk oraz radny sejmiku Bogusław Broniewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!