piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Niepełnosprawna kobieta walczy o elektryczny wózek inwalidzki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2010, 20:40

Pani Barbara z trudem chodzi o dwóch kulach. Jest na nie skazana, bo bezskutecznie zabiega o dofinansowanie zakupu wózka o napędzie elektrycznym.

Kilka lat temu pani Barbara Grontkowska ze wsi Szachy miała groźny wypadek. Kobieta schodziła ze strychu i na schodach upadła na plecy. Upadek był tak nieszczęśliwy, że pani Barbara złamała kręg lędźwiowy kręgosłupa.

– Nie mogłam chodzić. W Warszawie nie chciano mnie leczyć, ale, na szczęście, trafiłam do ordynatora bialskiej ortopedii doktora Tomasza Luterka, który po operacji postawił mnie na nogi – wspomina kobieta. Dodaje, że ciężko jej poruszać się o kulach, zwłaszcza że ma też inne schorzenia.

Pani Barbara zaczęła się starać o wózek o napędzie elektrycznym. Ma jednak 70 lat i nie przysługuje jej pomoc w takim zakupie.

Dowiedziała się, że od kwietnia zeszłego roku oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odrzucają wnioski osób starszych, które występują o dofinansowanie zakupu takiego wózka.

– Obecne przepisy traktują mnie jak śmiecia. Jako osoba niepełnosprawna jestem wyeliminowana z normalnego życia. Odmówiono mi nowego wózka w sposób jawnie dyskryminujący, ze względu na przekroczenie 60 roku życia. Jest to pogwałcenie moich praw – rozpacza chora kobieta.

Zdzisław Tarasiuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drelowie, wie o problemach chorej kobiety. Wie, bo od dłuższego czasu zajmuje się sprawą wsparcia dla Barbary Grontkowskiej. Potwierdza, że PFRON nie pomoże w zakupie elektrycznego wózka choremu, który ma więcej niż 60 lat.

– GOPS pomoże kupić wózek, ale nie może być on nowy. Zainteresowana musi tylko sama znaleźć używany wózek i stwierdzić czy jej odpowiada – wyjaśnia Z. Tarasiuk.
Pani Barbara martwi się, że nie da sobie z tym rady. Bo jak chodząca o kulach kobieta może poszukać sprawnego używanego wózka?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!