czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Obrona Terytorialna. MON przygląda się lotnisku w Białej Podlaskiej

Dodano: 13 września 2016, 21:32
Autor: Ewelina Burda

Na lotnisku w Białej Podlaskiej może stacjonować sztab batalionu OT/fot.UM Biała Podl.
Na lotnisku w Białej Podlaskiej może stacjonować sztab batalionu OT/fot.UM Biała Podl.

Na bialskim lotnisku może w przyszłości stacjonować sztab Obrony Terytorialnej. Taką lokalizację pod uwagę bierze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wojska Obrony Terytorialnej będą reagować w czasie klęsk żywiołowych, uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, a w przypadku konfliktu zbrojnego będą brać udział w działaniach militarnych. W pierwszym etapie brygady powstają w  Polsce Wschodniej, a docelowo w każdym województwie. W październiku w województwie lubelskim ma ruszyć nabór ochotników do tej nowej formacji. Wiadomo już że  2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej dowodzić będzie płk Tadeusz Nastarowicz.

- Wyznaczenie dowódców Brygad Obrony Terytorialnej sankcjonuje prawnie  istnienie struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie  lubelskim - mówi Bartłomiej Misiewicz rzecznik prasowy MON. - Na terenie Lubelszczyzny  stacjonować będzie 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, w której skład wejdzie pięć batalionów - zapowiada Misiewicz. W tym roku rozwinięte będzie dowództwo tej brygady oraz 23. batalion obrony terytorialnej z siedzibą w  Lublinie.

- W następnych latach planujemy  utworzenie kolejnych batalionów z  lokalizacjami w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej oraz Dęblinie-przyznaje rzecznik MON.  - Tereny po lotnisku w Białej Podlaskiej, a w zasadzie to ich część, wraz z istniejącą infrastrukturą są rozpatrywane jako najbardziej prawdopodobna lokalizacja sztabu batalionu Obrony Terytorialnej - dodaje Misiewicz. MON dokonało już rekonesansu tego miejsca.  - Nie mamy w zwyczaju upubliczniania cząstkowych prac nad projektami, by nie stały się powodem spekulacji. Opinia publiczna zostanie poinformowana, gdy zapadną wiążące decyzje w sprawie - podkreśla rzecznik.  

- Prezydent w najbliższych dniach będzie rozmawiał na ten temat z MON. Wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej na ten temat - odpowiada nam z kolei Michał Trantau rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej. Byłe lotnisko wojskowe w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Ale nie wszystkie grunty należą do miasta. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji Mienia Wojskowego.  Z kolei, na części terenu miasto chce stworzyć podstrefę ekonomiczną.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska lotnisko
Astronom
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Astronom
Astronom (21 września 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pełnia jakaś czy co że tylu idiotów na necie?
Rozwiń
Gość
Gość (21 września 2016 o 00:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
„lotnisko należy przeobrazić tak, aby mogły na nim lądować samoloty i żeby był tam prowadzony recykling samolotów” - powiedział na antenie radia podlasie dariusz stefaniuk - wiceprzewodniczący rady miasta biała podlaska. takie rozwiązanie to nie tylko dobre zagospodarowanie lotniska, ale również szansa na nowe miejsca pracy. jak podkreślił stefaniuk, biała podlaska musi zarabiać na lotnisku i tworzyć nowe miejsca pracy. niektóre części nadają się do ponownej sprzedaży. jest to też szansa rozwoju dla powstających w strefie ekonomicznej firm okołolotniskowych. - nasz pas startowy pozwala na to, że mogą lądować tu największe samoloty na świecie. głównie firmy amerykańskie patrzą z zainteresowaniem na europę Środkowo- wschodnią, bo widzą tutaj bardzo duży potencjał. biała podlaska ma tradycje lotnicze, więc jest to temat realny do zrealizowania – twierdzi dariusz stefaniuk. posłuchaj wywiadu w archiwum dźwięków radia podlasie tutaj ******podlasie24.pl/miasto-biala-podlaska/region/recykling-na-lotnisku-14883.html tak twierdził pan stefaniuk w kampanii wyborczej. tymczasem, czasu ,,trochę poszło'', a rzecznik magistratu pod linkiem: ***bialskopodlaska.blogspot.com/2016/03/czy-zmiana-zarzadcy-uratuje-port.html oficjalnie, czyli urzędowo informuje, że ......, żadnego portu lotniczego nie będzie. ,,serdecznie pozdrawiamy''! wyborcy
Rozwiń
Gość
Gość (15 września 2016 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
......ojej a mieli tu samoloty utylizować i tysiące miejsc pracy szlag trafi i co to będzie :(..... Trza trochę poczekać, bo na razie, to prezydent miasta utylizuje własne ,,dalekosiężne plany lotniskowe'' z okresu swojej kampanii wyborczej. Na ogół, chyba źle nie jest, bo niedawno Dziennik Wschodni pisał, że prezydenci ścigali się motorami na lotnisku. Jeżeli nad lotniskiem latają szybowce BB Aero i biją rekordy świata, na drogach startowych ściagają się prezydenci na motorach, niedawno odlotowy piknik mieliśmy na lotnisko, a ,,wkrótce'' będzie strefa i obrona terytorialna, to mędźta malkontenci, bo w Białej rozwój lotnictwa właśnie wchodzi w górne warstwy stratosfery....
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2016 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy "Obrona terytorialna" = ONR ? Bo jeżeli tak, jeżeli to będą brani ludzi z łapanki, to przestępczość w Białej i okolicach na pewno wzrośnie.
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2016 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o znowu nowy pomysł na bialskie lotnisko. Do ilu razy sztuka ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!