poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Ochotnik nie odmawia pomocy

Dodano: 23 września 2002, 16:57
Autor: Beata Malczuk

Odgarnianie tlącego się popiołu grozi poparzeniem nóg. Strażacy narażają swoje zdrowie, a wszystko p
Odgarnianie tlącego się popiołu grozi poparzeniem nóg. Strażacy narażają swoje zdrowie, a wszystko p

Mieszkańcy Polubicz dopiero po trzech tygodniach zawiadomili straż o pożarze. Około 30 hektarów łąk uległo wypaleniu. Strażacy aż po 5 dniach gaszenia opanowali żywioł. Gdyby nie ich zaangażowanie, straty byłyby o wiele większe.

Strażacy z OSP w Wisznicach przypuszczają, że przyczyną pożaru było wypalanie nie zebranych resztek siana. Ogień zajął pokłady torfu znajdujące się pod powierzchnią ziemi i poszło. Dym musiał być widoczny z daleka, ale dopóki nie przeszkadzał, nikt nie zawiadamiał straży. - Gdyby od razu ludzie to zrobili, na drugi dzień byłoby po sprawie. Działania na tak dużej powierzchni są utrudnione. Wodę doprowadzaliśmy wężami z rowu melioracyjnego. Kilometrami trzeba było ciągnąć linie - mówi Jan Maksymiuk, komendant.
- Wozy gaśnicze grzęzły w torfie, nie dało się wszędzie dojechać - tłumaczy Zygmunt Borsuk, prezes OSP Wisznice.104 ochotników z 19 jednostek od rana do wieczora walczyło z żywiołem prawie tydzień. Wiatr, deszcz, a przede wszystkim swąd spalenizny nie ułatwiały im zadania. Mimo zmęczenia nie rezygnowali. Niewielkie opady przygaszały żar, który i tak robił swoje. Zwęglał napotkane pod ziemią korzenie krzewów i drzew, które tracąc podstawę padały. Ochotnicy rozgarniali popiół, przekopywali podłoże, wyorywali pasy ziemi, aby zatrzymać ogień. - Wszystko, co żyje, uciekało stąd. Spod nóg wyskakiwały norniki - mówią strażacy. Ogromne ilości wody wylali na dymiące łąki. Kiedy pożar przestał się rozprzestrzeniać, zmienili taktykę gaszenia. Podnieśli śluzę kanału, aby rowami melioracyjnymi skierować w pobliże wodę. Niedrożne, od dawna nie czyszczone wolno się napełniają. Będą stanowiły dodatkowy punkt czerpania. - Do wtorku powinniśmy akcję zakończyć. Koszty działań są bardzo duże. Zużycie paliwa, sprzętu, a straty w środowisku naturalnym trudno oszacować - podkreśla Mieczysław Goławski, zastępca komendanta bialskiej PSP. Przy gaszeniu współpracowały ze sobą jednostki ochotnicze i 3 zawodowe. Samochód z wężami i motopompą o dużej wydajności przyjechał ze stolicy powiatu. Ochotnicy dysponują tym, co najpotrzebniejsze i nie żałowali rąk do pracy. - Ochotnik to ochotnik, wszystko rzuci, a na pomoc przybędzie - kwituje J. Maksymiuk. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!