czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radni powiatu łosickiego postanowili, że zamiast wykładać w tym roku pieniądze na dożynki, lepiej przeznaczyć je na wsparcie poszkodowanych przez letnią powódź dzieci z Kielecczyzny.

Żeby jednak nie pozbawiać łosiczan rozrywki, zorganizowano im ostatniej niedzieli z inicjatywy miejscowych duchownych imprezę międzyparafialną, połączoną ze świętem pieczonego Ziemniaka.
– Były zabawy, a przy okazji aukcja i loteria, z których dochód w kwocie ponad 1500 złotych przeznaczamy na budowę nowego kościoła – powiedział ks. Stanisław Grabowiecki, jeden z inicjatorów, proboszcz niedawno powstałej parafii pw. Świętej Trójcy w Łosicach.
W przeciąganiu liny z siłaczami od św. Zygmunta lepsza była jego drużyna. Pokonanych nagrodzono pampersami, na to zasłużyli jako słabsi, natomiast zwycięzcom wręczono odsysacze pokarmu. Jak wyjaśnia z humorem proboszcz, to dlatego, że jego parafia „odessała” sąsiadującej część dusz.
Nie zabrakło też konkurencji „ku czci” ziemniaka. Zorganizowano m.in. wyścig w workach oraz obieranie na czas wyjątkowo niekształtnych kartoflanych bulw. W tym nie miała sobie równych, co wróży jej rychłe zamążpójście, łosiczanka Aneta Gomułka.
Wszystkich przybyłych częstowano kanapkami i słodyczami, które wwieziono na plac budowy świątyni drabiniastym wozem. Były też tradycyjne dożynkowe wieńce. Wymiar religijny uroczystości podkreśliła msza św. w podziemnej kaplicy powstającego kościoła.
Jego projekt architektoniczny nawiązuje do tradycji, bo mniej w nim nowoczesności. Nad całością będą górowały trzy wieże symbolizujące patronat Świętej Trójcy. Według planu za pięć lat nowa świątynia zostanie udostępniona wiernym. Do tego czasu będą się gromadzili w jej podziemiu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!