czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Odzyskują pieniądze, ale na papierze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2005, 19:16

5 milionów złotych ma zwrócić szpitalowi z Białej Podlaskiej minister skarbu. To rekompensata za stratę jaką poniósł szpital wypłacając pracownikom ustawowe „podwyżki 203”. Sprawa w Sądzie Apelacyjnym wygrana, ale nie wiadomo kiedy, i czy w ogóle, Skarb Państwa pieniądze wysupła.


Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nie kryje radości. – Chociaż zasądzona kwota jest niższa od tej przyznanej nam w pierwszej instancji (a było to 9,4 mln zł – dop. red.), cieszę się – powiedział nam. – Mamy prawie 30 mln zł długu. Wygrane pieniądze poprawią naszą sytuację.
Czy aby radość dyrektora nie jest przedwczesna? Szpitali, które wygrały w sądach „sprawy 203” jest sporo. Pozwanymi byli Sejm, Skarb Państwa, Narodowy Fundusz Zdrowia, minister zdrowia, minister finansów, minister skarbu państwa, itd. Każdy z osobna albo w połączeniu z innymi. Nie zdarzyło się jednak, by w ślad za korzystnym dla szpitala wyrokiem – nawet prawomocnym – szła wypłata pieniędzy. Stronom przysługuje kasacja, czyli odwołanie do Sądu Najwyższego
Stanisław Denkowski, mecenas z Lublina, nie przypomina sobie, aby dyrektor jakiegoś szpitala w Polsce powiedział: „Wygrałem i mam kasę”. – Były na przykład prawomocne wyroki wskazujące na Sejm, ale Włodzimierz Cimoszewicz powiedział wówczas, że nie będzie płacił – przypomina Denkowski.
Mecenas jest jednak dobrej myśli. – Skoro są wyroki prawomocne, jest szansa na odzyskanie pieniędzy.
Zapytaliśmy więc, jak kancelaria prawna, która wywalczyła dla szpitala w Białej Podlaskiej wyrok prawomocny, planuje ściągnąć pieniądze? – Sąd wyraźnie wskazał, że powinien płacić minister Skarbu Państwa – tłumaczy mecenas Cezary Palczarski. – Jeśli minister się nie zgodzi, wystąpimy na drogę egzekucyjną, czyli pójdziemy do komornika.
Co zrobi minister? – Najpierw poprosimy sąd o uzasadnienie wyroku – mówi Agnieszka Dłuska z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa. – Co będzie dalej nie wiem. Prawdopodobnie złożymy kasację.
Ewa Stępień, (pim)
Posłowie wypuścili bubel
Szpitale występują o odszkodowanie za zaniedbanie legislacyjne, którego dopuścił się Sejm, uchwalając w grudniu 2000 roku ustawę o podwyżkach (203 zł) dla pracowników służby zdrowia. Posłowie wyprodukowali prawny bubel, nie wskazując źródła finansowania podwyżki. Do tej pory nigdzie nie ma na nią pieniędzy. Niektóre szpitale próbowały ją wypłacać z własnego budżetu, ale popadły w straszliwe długi. Były i takie, które zmuszały pracowników do rezygnacji z podwyżek. Te sprawy kończyły się doniesieniami do policji, prokuratury, inspekcji pracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!