piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Ogromne zainteresowanie Mieszkaniem Plus. Siedmiu chętnych na jedno mieszkanie

Dodano: 12 stycznia 2018, 13:44
Autor: Ewelina Burda

Na 186 Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej jest 1400 chętnych. Teraz urzędnicy weryfikują nadesłane ankiety. Lista najemców będzie znana na przełomie lutego i marca

– Z końcem grudnia zamknęliśmy elektroniczny system przyjmowania ankiet. Teraz przyjmujemy oświadczenia od potencjalnych najemców. Chodzi m.in. o dokumenty odnośnie dochodów – mówi Bernadeta Puczka prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej.

Napłynęło 1400 wniosków, również od Polaków na emigracji, a mieszkań jest 186. A dokładnie są to trzy bloki które trzy bialskie firmy zbudowały na miejskim gruncie przy ul. Jana II Kazimierza.

– Za kilka dni upublicznimy regulamin przydziału mieszkań. Jednym z kryteriów będzie tzw. kalkulator czynszowy – precyzuje Puczka.

To znaczy, że przyszli najemcy muszą wykazać tzw. zdolność czynszową. I tak w przypadku osoby dorosłej z dzieckiem, po opłaceniu czynszu powinno jej zostać ok. 1400 zł wolnych środków, a na przykład parze z dzieckiem już 2000 zł. Kto będzie miał pierwszeństwo?

– Potrzeby mieszkaniowe w mieście są olbrzymie, dlatego chcemy dać przede wszystkim szansę rodzinom, które tu żyją i pracują na rzecz miasta, a które nie mogą zaspokoić potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym – tłumaczy pani prezes.

Wiadomo już, ile trzeba będzie zapłacić za takie mieszkania. – Jeżeli chodzi o mieszkanie 40–metrowe dla trzyosobowej rodziny, to czynsz wraz z opłatami licznikowymi będzie wynosił 890 zł. To kwota bez opłaty za energię elektryczną – zaznacza Puczka.

W przypadku 50–metrowego lokum zapłacimy 1100 zł. Ostatecznie listę osób które zasiedlą mieszkania wyłoni specjalnie powołana komisja.

Najemcy otrzymają je w stanie deweloperskim. – Czyli to mieszkańcy ostatecznie wykończą swoje lokale. Będą tu jednak podłączenia do mediów– podkreśla szefowa miejskiej spółki. – Planujemy zapewnić tzw. wakacje czynszowe, to znaczy że czynsz będzie naliczany dopiero od 1 września – zapowiada Puczka. 

W Białej Podlaskiej budowa mieszkań w ramach rządowego programu posuwała się najszybciej. To tu pierwszy szpadel wbił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Zakończyliśmy już roboty wewnętrzne, gotowe są elewacje i tynki. Pozostał nam m.in. montaż drzwi i malowanie ścian wewnątrz – mówi Andrzej Bednarczyk z firmy Dombud.

Dwa pozostałe bloki budują zakład Remontowo–Budowlany Stanisława Romaniuka oraz Usługi Budowlane i Transportowe Jerzego Łaskiego.

– Na początku maja planujemy oddać je do użytku. Wcześniej jeszcze wykonamy utwardzenia z kostki brukowej przy blokach i zagospodarujemy tereny zielone – zapowiada Bednarczyk.

W ramach rozliczenia za grunt jeden blok będzie własnością ZGL. Obecnie miasto szuka gruntów pod budowę kolejnych Mieszkań Plus. Do rządowego programu przystąpiło jak dotąd 70 samorządów.

 

Czytaj więcej o: Biała Podlaska Mieszkanie Plus
Rodzina
Gość
Gość
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rodzina
Rodzina (4 dni temu o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To proszę mi wytłumaczyć jedną rzecz skoro jest rodzina wielodzietna która mieszka na stancji już 5 lat płaci po ,1200 zł miesięcznie to nie dostanie takiego mieszkania bo co bo nie zostaje jej 2000 na osobę tak ? To jest chore stać płacić wynajęte mieszkanie to i stać będzie płacić mieszkanie plus bo jaka matka czy ojciec nie zapewnił by dzieci domu 
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 19:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj widzę ciężko jest ,afera z tego wyniknie mieszkania już dawno zostały rozdane a my ludzie biedni jak zwykle daliśmy się zrobić w jajco 
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jak zwykle to jest dla bogatych bo komu po opłaceniu mieszkania i energii itd zostanie 2000 zł na miesiąc o kim mowa bo napewno nie dla rodziny wielodzietnej.
Rozwiń
sygnalizator
sygnalizator (5 dni temu o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed 5- u laty taki sam blok i w tej samej lokalizacji jako budynek komunalny został zasiedlony. Pytanie do pani Puczki ; czy radny Konarski spełniał warunki aby przydział takiego mieszkania otrzymać? Jeśli nie - a wiadomo,że nie - to należy dla niego zastosować takie kryteria jaki proponujecie, jako wielkie udogodnienia, dla kandydatów w systemie mieszkanie +. Rozstrzygnięcie tego  skandalu jest obowiązkiem prezesa ZGM jeżeli chce zachować minimum przyzwoitości wobec tysiąca ludzi ubiegających się o mieszkania.
Rozwiń
Gość
Gość (6 dni temu o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bo podnajęci projektanci, developerzy i wykonawcy to partacze ... wystarczy popatrzeć na ich przepłacone wytwory centralnej części Lublina. Nawet kilku tygodni niektóre nie są w stanie wytrzymać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!