niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Ołtarz papieski poszedł na złom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2006, 18:25

W Pratulinie nad Bugiem dobiega końca rozbiórka ołtarza papieskiego. Trafił tu z Siedlec na pamiątkę wizyty apostolskiej Jana Pawła II na Podlasiu.

Ani maleńkiej gminy, ani władz kościelnych nie było stać na utrzymanie obiektu.

Papież był w Siedlacach w 1999 roku. Rok później ołtarz, przy którym odprawił mszę, przywieziono do pratulińskiego Sanktuarium Męczenników Podlaskich. Stanął nieopodal miejsca, w którym w 1874 roku od kul Rosjan poległo męczeńsko 13 osób, a 180 odniosło rany. Teraz robotnicy pocięli metalową konstrukcję na złom.
Zapytany o likwidację ołtarza rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Siedleckiej ks. mgr lic. Paweł Siedlanowski potwierdził, że diecezji nie było stać na konserwację i utrzymywanie olbrzymiego obiektu.
- To niemiła dla ludzi wiadomość - przyznaje Tadeusz Fedoruk, wójt gminy Rokitno, do której należy Pratulin. - Być może w Siedlcach ołtarz by przetrwał. U nas brakuje ludzi i funduszy. Wyschły źródełka finansowania. Bo i pielgrzymek jest mniej. Przykre, że ekonomia zwycięża.

- Nikt nie przewidział, jak ołtarz sprawdzi się w nowym miejscu. Wiele materiałów nie wytrzymało upływu czasu - mówi ksiądz Siedlanowski. - Był wybór między emocjami a rozsądkiem. Po konsultacjach i dyskusjach kuria zdecydowała, że należy zbudować inny obiekt, który upamiętni i męczenników, i papieża. A po Janie Pawle II pozostał w Siedlcach piękny krzyż.
Wiele osób na południowym Podlasiu jest poruszonych likwidacją ołtarza papieskiego, który stał się już wielką atrakcją turystyczną i celem pielgrzymów.
- Konstrukcję pocięto na kawałki, a stal wywieziono bezpośrednio do huty. Usunięto pełnowartościowe elementy przygotowane do rozbudowy ołtarza. Olbrzymie ilości betonu rozbito ciężkim sprzętem, a miejsce po ołtarzu zasypuje się ziemią - napisał do redakcji bialski internauta Ibor.
Inny bialczanin nie kryje żalu: To było sakrum. Miejsce koncelebry papieskiej należało zachować. Szkoda, że pieniądze przesłoniły sprawę serca. Gdyby padło hasło zbiorki datków na ratowanie ołtarza, zapewne wierni nie poskąpili by grosza - mówi z bólem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!