piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Otwierają uniwersytet dla dzieci. Będzie dobra zabawa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2010, 08:54
Autor: Anna Hereta

W tym miesiącu zaczyna działać Uniwersytet Dziecięcy. Studentami będą dzieci w wieku 6–12 lat. Pasjonująca zabawa połączona z nauką – taki cel stawiają sobie organizatorzy programu "Dzieci przyszłości”.

Inauguracja działalności Uniwersytetu Dziecięcego i pierwszy wykład odbędą się 7 marca w auli Państwowej Wyższej Szkoły im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

– Mali słuchacze dostaną indeksy, birety i "akademickie” koszulki. Jak dorośli studenci złożą ślubowanie – mówi Katarzyna Wasilewska-Pomietło, koordynator projektu "Dzieci przyszłości”.

Prof. Stanisław Bajtlik, fizyk i kosmolog, pracujący w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, na pierwszym spotkaniu opowie małym studentom o tajemnicach życia komety.

Profesorowie podczas pięciu kolejnych wykładów, jakie są w programie tego semestru, odpowiedzą na szereg pytań zadawanych codziennie przez dzieci, m.in.: Czy można złapać kometę za ogon? Czy nasz mózg umie więcej niż nam się wydaje? Dlaczego królowa nie mlaska przy jedzeniu? I wiele innych, na które nie zawsze mama czy tata mają odpowiedź. Planowane wykłady są zarówno z dziedzin, które są przedmiotami szkolnymi (biologia, matematyka, fizyka), jak i z archeologii, astronomii, ekonomii czy medycyny.

Wykłady odbywać się będą raz lub dwa razy w miesiącu, w aulach PSW przy ul. Sidorskiej 95/97. Trwają 60 min. W czasie wykładów dzieci pozostają w auli bez rodziców – tylko w obecności wyznaczonych opiekunów.

– Nawiązując do europejskich inicjatyw wyrównywania szans edukacyjnych, chcemy umożliwić jak największej liczbie dzieci korzystanie z projektu, w ramach którego uczestniczą one w cyklu wykładów prowadzonych przez renomowanych profesorów i doktorów uczelni wyższych – tłumaczy koordynator.

Projekt uniwersytetów rusza także przy uczelniach w Puławach i Siedlcach.
Ideą i misją Uniwersytetów Dziecięcych jest propagowanie wśród dzieci różnych gałęzi nauki, przybliżenie im środowiska akademickiego, rozbudzenie ich naturalnej ciekawości tak, aby w przyszłości częściej i chętniej wybierały dalszą ścieżkę kształcenia.

– Syn jest bardzo ciekawy świata – mówi Małgorzata, mama 7-letniego Michała z Białej Podlaskiej. – Zadaje mi bardzo dużo pytań, pomyślałam więc, żeby w taki sposób rozwijał zainteresowania. Niech skorzysta z wiedzy profesorów – tłumaczy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!