piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Ozłacajcie swoje dusze

Dodano: 7 stycznia 2003, 20:44

Świąteczna atmosfera w klasztorze prawosławnym w Jabłecznej (M. Pietrzela)
Świąteczna atmosfera w klasztorze prawosławnym w Jabłecznej (M. Pietrzela)

Podczas nabożeństwa rozpoczynającego wczoraj w nocy Boże Narodzenie w klasztorze prawosławnym w Jabłecznej nad Bugiem metropolita warszawski i całej Polski Sawa w homilii wezwał wiernych do zgłębiania wiary i tajemnicy Bożego Narodzenia.

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podkreślił, że obyczaje towarzyszące temu świętu są piękne, lecz niepokoi upowszechniająca się moda świętowania bez Chrystusa. Metropolita pochwalił mnichów za modernizację klasztoru i ozdobienie złoconymi kopułami cerkwi, dzwonnicy i bram. Zaznaczył jednak, aby podobnie pielęgnowali swoje wnętrza i ozłacali swoje dusze.
- Metropolita wręczył nam symboliczne prezenty - słodycze i po koszuli. Po ojcowsku wszystkich serdecznie pozdrowił. My mu także w prezencie z okazji Bożego Narodzenia i zbliżających się imienin podarowaliśmy dwie ikony Jezusa i Matki Bożej - mówi ks. Jerzy Pańkowski, przeor monasteru.
W niektórych miejscowościach nadbużańskich mieszane małżeństwa katolicko-prawosławne obchodzą święta zarazem według kalendarza juliańskiego jak i gregoriańskiego. Rozpoczynają Wigilią katolicką 24 grudnia i kończą czas świąteczny 19 stycznia prawosławnym okresem tzw. świętych wieczorów ze śpiewaniem kolęd. W kodeńskiej parafii prawosławnej jest kilkanaście takich rodzin.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24