czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Biała Podlaska

Państwowa Szkoła Wyższa inauguruje rok: "Najlepszy rok dla uczelni"

Autor: Ewelina Burda

Studenci PSW będą co roku inaugurować rok akademicki właśnie 16 października/ fot. E.Burda
Studenci PSW będą co roku inaugurować rok akademicki właśnie 16 października/ fot. E.Burda

Blisko tysiąc studentów przyjęła w swój poczet Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Od tego roku inauguracja odbywać się będzie zawsze 16 października w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

W sumie na uczelni studiuje ok. 3 tys. młodych ludzi na 18 kierunkach, w tym na 6 magisterskich. Od tego roku PSW uruchomiła nowy kierunek na studiach magisterskich - fizjoterapię. Podczas inauguracji rektor chwalił sie sukcesami szkoły. Największym  było pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw.  - To był chyba najlepszy jak dotąd rok pod względem naukowym dla naszej uczelni - przyznaje rektor prof. Józef Bergier.

Uczelnia poddała się też ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych otrzymał kategorię "A" - jedną z najwyższych, a wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych- kategorię "B". PSW stara się też o  uprawnienia doktoryzowania w naukach o zdrowiu, a w dalszej kolejności w ekonomii. - Liczę że za rok będziemy mogli pochwalić się uprawnieniami -zaznacza rektor. Zakończyła sie już budowa nowoczesnej biblioteki z czytelnią. Jako jedna z nielicznych w kraju placówka zastosuje technologię RFID. To technologia radiowej identyfikacji i kontroli zbiorów.

Na uczelni coraz chętniej studiują też  obcokrajowcy, głównie z Białorusi i Ukrainy. - Studiuję już filologię angielską, a teraz zaczynam jeszcze zdrowie publiczne. Podoba mi się na uczelni, są dobre warunki do studiowania, w Brześciu takich bym nie miała. Później chcę tu zostać. Bez problemów komunikuję sie w języku polskim - zaznacza Białorusinka Olga. To właśnie głównie z myślą o studentach z Białorusi, PSW chce w przyszłym roku uruchomić wydział zamiejscowy w przygranicznym Terespolu. W tym roku z kolei, po raz pierwszy, oprócz mszy świętej w niedzielę, studenci prawosławni mogli uczestniczyć w liturgii odprawianej w cerkwi z okazji inauguracji roku akademickiego.

- Przed nami kolejne wyzwania. Najbliższe to budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią, która ruszy w tym miesiącu. Koszt to 1,6 mln zł, z tego 40 proc. dokłada ministerstwo. Następnie czeka nas gruntowna modernizacja budynku dydaktycznego, dawnego biurowca Biaweny- zapowiada prof. Józef Bergier.

Kilka dni wcześniej, nowy rok akademicki zainaugurowała filia AWF. Tutaj ponad 2 tys. studentów może kształcić się na pięciu kierunkach. Obecny na uroczystości prezes PZPN Zbigniew Boniek podkreślił że współpraca z uczelnią układa się bardzo dobrze, a jej poziom ocenia na jeden z najwyższych w Europie. Przypomnijmy, że przy bialskim AWF działa szkoła trenerów PZPN.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!