poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Państwowa Szkoła Wyższa inauguruje rok: "Najlepszy rok dla uczelni"

Autor: Ewelina Burda

Studenci PSW będą co roku inaugurować rok akademicki właśnie 16 października/ fot. E.Burda
Studenci PSW będą co roku inaugurować rok akademicki właśnie 16 października/ fot. E.Burda

Blisko tysiąc studentów przyjęła w swój poczet Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Od tego roku inauguracja odbywać się będzie zawsze 16 października w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

W sumie na uczelni studiuje ok. 3 tys. młodych ludzi na 18 kierunkach, w tym na 6 magisterskich. Od tego roku PSW uruchomiła nowy kierunek na studiach magisterskich - fizjoterapię. Podczas inauguracji rektor chwalił sie sukcesami szkoły. Największym  było pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw.  - To był chyba najlepszy jak dotąd rok pod względem naukowym dla naszej uczelni - przyznaje rektor prof. Józef Bergier.

Uczelnia poddała się też ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych otrzymał kategorię "A" - jedną z najwyższych, a wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych- kategorię "B". PSW stara się też o  uprawnienia doktoryzowania w naukach o zdrowiu, a w dalszej kolejności w ekonomii. - Liczę że za rok będziemy mogli pochwalić się uprawnieniami -zaznacza rektor. Zakończyła sie już budowa nowoczesnej biblioteki z czytelnią. Jako jedna z nielicznych w kraju placówka zastosuje technologię RFID. To technologia radiowej identyfikacji i kontroli zbiorów.

Na uczelni coraz chętniej studiują też  obcokrajowcy, głównie z Białorusi i Ukrainy. - Studiuję już filologię angielską, a teraz zaczynam jeszcze zdrowie publiczne. Podoba mi się na uczelni, są dobre warunki do studiowania, w Brześciu takich bym nie miała. Później chcę tu zostać. Bez problemów komunikuję sie w języku polskim - zaznacza Białorusinka Olga. To właśnie głównie z myślą o studentach z Białorusi, PSW chce w przyszłym roku uruchomić wydział zamiejscowy w przygranicznym Terespolu. W tym roku z kolei, po raz pierwszy, oprócz mszy świętej w niedzielę, studenci prawosławni mogli uczestniczyć w liturgii odprawianej w cerkwi z okazji inauguracji roku akademickiego.

- Przed nami kolejne wyzwania. Najbliższe to budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią, która ruszy w tym miesiącu. Koszt to 1,6 mln zł, z tego 40 proc. dokłada ministerstwo. Następnie czeka nas gruntowna modernizacja budynku dydaktycznego, dawnego biurowca Biaweny- zapowiada prof. Józef Bergier.

Kilka dni wcześniej, nowy rok akademicki zainaugurowała filia AWF. Tutaj ponad 2 tys. studentów może kształcić się na pięciu kierunkach. Obecny na uroczystości prezes PZPN Zbigniew Boniek podkreślił że współpraca z uczelnią układa się bardzo dobrze, a jej poziom ocenia na jeden z najwyższych w Europie. Przypomnijmy, że przy bialskim AWF działa szkoła trenerów PZPN.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!