Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 kwietnia 2023 r.
6:25

Park jest już zabytkiem. Teraz czas przywrócić jego świetność

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Obecny stan parku w Leśnej Podlaskiej/
Obecny stan parku w Leśnej Podlaskiej/ (fot. WKZ)

Niszczejący od lat 90–tych park w Leśnej Podlaskiej (powiat bialski) znowu zacznie tętnić życiem. Niedawno teren został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego, a władze gminy mają ambitne plany przywrócenia świetności tego miejsca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten ponad 3–hektarowy teren znajduje się za Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, gdy Leśna Podlaska była ważnym ośrodkiem prawosławia i to właśnie mniszki założyły park na bazie dawnych ogrodów przyklasztornych. – Przez ponad 20 lat to miejsce niszczało, ale chcemy je zrewitalizować– deklaruje Paweł Kazimierski, wójt gminy.

Dobrym wstępem do tego jest decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który pod koniec marca wpisał ten teren do swojego rejestru zabytków. – Park w znacznym stopniu zachował czytelną kompozycję przestrzenną z okresu międzywojennego. Chodzi o kształty, rozmieszczenie dróg i wnętrz parkowych oraz układ wodny wraz z lokalizacją stawów parkowych i elementów małej architektury – tłumaczy konserwator Dariusz Kopciowski.

I tak na przykład wciąż można tu podziwiać aleje: grabową, jesionową oraz lipową. – Teren parku w ogóle jest intensywnie zadrzewiony. Zachował się starodrzew z XIX i początku XX wieku. A najcenniejsze są okazy z XVIII wieku, a więc z czasu założenia ogrodów przyklasztornych– zauważa Kopciowski. To m.in. olsza czarna, która została pomnikiem przyrody. – Park ma w sobie nadal wartości historyczne oraz naukowe. Tworzy wraz z założeniem klasztornym i szkolnym, kompozycję architektoniczno–przestrzenną, która dominuje w miejscowym krajobrazie– nie ma wątpliwości wojewódzki konserwator zabytków.

Tym bardziej, samorząd jest zdeterminowany, by tchnąć tam życie. – Mamy już wstępną koncepcję zagospodarowania terenu, ale będziemy ją jeszcze konsultować z konserwatorem– przyznaje Kazimierski. – Na pewno zechcemy odtworzyć kompozycje parkowe z lat 20. i 30. ubiegłego wieku., m.in. alejki i cieki wodne. Zamontujemy tu ławki, altany i oświetlenie. Ale planujemy też zrewitalizować budynki, które zachowały się po seminarium nauczycielskim– zapowiada wójt.

Pośród starych drzew może powstać amfiteatr, bo w przeszłości wystawiano tu sztuki teatralne. Zachowała się nawet specjalna wysepka. – Zależy nam, by do tej historii nawiązać. Tak, by było to miejsce kultury i odpoczynku, nie tylko dla mieszkańców, ale też dla pielgrzymów odwiedzających bazylikę– zaznacza Kazimierski. Poza tym, samorząd wydzierżawił niedawno16 hektarów terenu od Zakonu Paulinów. – To obszar wokół sanktuarium, który również zamierzamy włączyć do rewitalizacji, chodzi m.in. o przyklasztorne stawy– precyzuje wójt.

Na pewno, potrzebny będzie zewnętrzny zastrzyk gotówki. – Na razie złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu na 3,5 mln zł. Nawet jeśli nam się nie powiedzie, to z własnych środków oczyścimy w tym roku cieki wodne w parku, bo są bardzo zamulone. Zresztą prace porządkowe już tu rozpoczęliśmy m.in. od rozbiórki starych garaży, które były samowolą budowlaną– tłumaczy Kazimierski. Ale gmina będzie też aplikować o środki unijne z programów na rewitalizację.

Jest o co walczyć, bo co roku do Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej pielgrzymuje 100 tysięcy wiernych.

Widok na sanktuarium i okolicę z lotu ptaka (fot. fot. Gmina Leśna Podlaska)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!