środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Partnerstwo z Banderą w tle. Historia przeszkodzi umowie Polski z Ukrainą?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2013, 17:18
Autor: Rafał Panas

Flaga Ukrainy (ArBelov)
Flaga Ukrainy (ArBelov)

Radni Radzynia Podlaskiego zdecydują dzisiaj o zawarciu umowy partnerskiej ze Zborowem na Ukrainie. Sęk w tym, że honorowym obywatelem tego miasta jest Stepan Bandera, przywódca ukraińskich nacjonalistów z czasów rzezi na Wołyniu.

Projekt uchwały o umowie partnerskiej przygotował Witold Kowalczyk burmistrz Radzynia Podlaskiego. Oba miasta już wcześniej współpracowały – w Zborowie mieszkał urodzony w Radzyniu wybitny skrzypek i kompozytor Karol Lipiński.

- Przedstawiciele tego miasta przyjechali do nas z listem intencyjnym w sprawie zawarcia umowy partnerskiej, my przekazaliśmy im nasz list. Wniosek muszę przedstawić radnym do przegłosowania – tłumaczy Kowalczyk.

Z podobną propozycją wrócił ze Zborowa rok temu wicestarostwa radzyński Mariusz Skoczylas. Jednak wtedy pomysł zawarcia oficjalnej umowy powiatu z ukraińskim obwodem zatrzymali radni powiatowi z komisji spraw społecznych. Dopatrzyli się, że honorowym obywatelem Zborowa jest od 2011 roku Stepan Bandera, przywódca ukraińskich nacjonalistów odpowiedzialnych za m. in. rzeź na Wołyniu (1943 – 1944 r), w której zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków i kilka tysięcy Ukraińców. Radni zalecili natomiast, żeby nawiązywać i podtrzymywać kontakty między szkołami czy stowarzyszeniami.

Pomysł wrócił i już wywołał zamieszanie. – Rozmawialiśmy z tamtą stroną o remoncie pomnika polskich bohaterów z 1920 r., mamy zakontraktowaną wymianę młodzieży. Były ustalenia i teraz mamy z nich zrezygnować? Dramatycznej historii nie odwrócimy, a chcemy współpracować. Nie wierzę, że Bandera może przeszkadzać w kontaktach w nowoczesnym świecie. Nie wolno wyciągać demonów nacjonalizmu - stwierdza Kowalczyk.

- Oczywiście pan burmistrz ma rację, że nie ma co się grzebać w tym, co było w czasie drugiej wojny światowej. Ale przecież honorowe obywatelstwo Banderze nadano nie 70 lat temu, a teraz, już w XXI wieku. To jest ten problem – zauważa radny powiatowy Zbigniew Smółko (PO), szef komisji spraw społecznych. I dodaje: - Zdaję sobie sprawę, że teraz jest trudno wycofać się z obietnic bez urażenia drugiej strony. Bardzo niedobrze się stało, że dyskusja zaczyna się dopiero teraz, kiedy naprawdę trudno o dobre wyjście.

Honorowanie Bandery przez ukraińskich samorządowców wywołało protesty w Polsce. W ubiegłym roku część radnych Zamościa nie chciała się zgodzić na utrzymanie kontaktów z Łuckiem, który zrobił z Bandery honorowego obywatela. Jeszcze wcześniej władze partnerskiej Żółkwi potępili z tego samego powodu radni Tomaszowa Lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!