Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 lutego 2019 r.
14:04

Miejska spółka ze stratą 2 mln zł. Duże pieniądze dla zewnętrznych podmiotów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 39 A A
PEC w Białej Podlaskiej
PEC w Białej Podlaskiej

- W 2018 roku koszt reklam wyniósł ponad 170 tys. złotych, a koszt usług informatycznych ponad 10 tysięcy złotych. A zewnętrznej kancelarii prawnej spółka zapłaciła prawie 90 tysięcy złotych. Tym bardziej jest to zastanawiające, bo PEC reklamował swój lokalny towar – ciepło w Siedlcach – w Grupie Medialnej, gdzie pracował były rzecznik ówczesnego prezydenta Miasta Biała Podlaska - mówi Franciszek Afaltowski, nowy prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Franciszkiem Afaltowskim, nowym prezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. W styczniu rada nadzorcza spółki odwołała dotychczasowego prezesa Aleksandra Kompę i powołała Afaltowskiego, wieloletniego pracownika PEC.

W jakiej sytuacji finansowej zastał pan spółkę po objęciu stanowiska?

– Pełna analiza finansowa będzie wykonana do końca marca. Ale mogę stwierdzić, że 2018 rok zamkniemy ze stratą ok. 2 mln zł. To jest zastanawiające, bo 2017 rok zamknął się zyskiem 1,5 mln złotych. Ta podana strata może być wyższa po zakończeniu badania finansowego. Na koniec stycznia zastałem bezmyślność zarządzania. Niewykonane były przepływy pieniężne na ten rok. Niewykonany był też plan inwestycyjny i remontowy. Niekorzystne wartości wskaźników zadłużenia mogą oznaczać, że coraz ciężej będzie przedsiębiorstwu zaciągać zobowiązania, tym bardziej, że rozpoczęliśmy dużą inwestycję – budowę ciepłowni na biomasę. Do końca marca należy zakupić tzw. uprawnienia EUA, czyli dwutlenku węgla za 2018 rok, o czym poprzedni zarząd wraz z byłym dyrektorem ekonomicznym, prokurentem „zapomnieli”. W poprzednim roku można było kupić je 50 proc. taniej i to wtedy, gdy były pieniądze i nie było obciążenia finansowego inwestycją ciepłowni.

Co Pana najbardziej zdziwiło w analizie dotychczasowej działalności spółki?

– Brak perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa na najbliższe lata. To tym bardziej ważne, bo kończy się okres dotacji Unii Europejskiej dla Polski. Po 2020 roku będą znaczące ograniczenia funduszy spójności i tym bardziej powinnyśmy mieć wcześniej przygotowane projekty, aby w latach 2014-2020 z nich skorzystać. Nie wykonano planów na 2019 rok. Plan remontowy nie jest zatwierdzony, plan inwestycyjny nie jest wykonany i nie został zatwierdzony przez radę nadzorczą, a co za tym idzie – nie stworzono planu finansowego na 2019 rok. Zgroza.

Czy sieć ciepłownicza wymaga modernizacji?

– Nasza sieć jest jeszcze w ok. 40 proc. starą siecią kanałową z początku lat 80., a najstarsze rury mają ponad 40 lat i tę sieć należy kompleksowo zmodernizować, aby ograniczyć straty ciepła i zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła. Tworzenie grupowych węzłów ciepła przy budowie nowych osiedli mieszkaniowych nie było najlepszym rozwiązaniem projektantów. Teraz to wiemy i to trzeba zmienić, tak samo jak stworzyć warunki likwidacji niskiej emisji w Białej Podlaskiej poprzez podłączanie gospodarstw domowych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jakie są pana priorytety względem spółki?

– Na samym początku trzeba wprowadzić normalność w firmie. Tak aby polityka nie była ważniejsza od techniki i ekonomii, aby nie było podziału pracowników na swoich i obcych, aby przyjście do pracy nie było niewolniczym obowiązkiem zarabiania pieniędzy. Aby pracownicy nie płakali w trakcie pracy. Te niektóre rzeczy osobiście mnie dotknęły po 30 latach pracy w naszej firmie. Rozmawiałem z panem prezydentem Michałem Litwiniukiem o niskich wynagrodzeniach pracowników i możliwościach zmiany na lepsze i mamy na to pomysł.

Czy ceny ciepła wzrosną?

– Zarówno mnie jak i władzom miasta zależy, aby cena ciepła nie rosła tak szybko w Białej Podlaskiej pomimo dużego wzrostu zależnych jej składników, m.in. cen paliwa i energii elektrycznej. Jest na to sposób, aby przyszłość spółki wiązać z produkcją energii elektrycznej i ciepło będzie wtedy relatywnie tanie. To jest przyszłość dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Rozmawiałem też z prezydentem na temat utworzenia klastra bialskiego, takiego holdingu na potrzeby użyteczności publicznej , który „załatwiałby” potrzeby miasta w zakresie m.in. zagospodarowania odpadów i produkcji energii elektrycznej z paliwa wtórnego i biomasy.

Czy to prawda że PEC, podobnie jak inne miejskie spółki, płacił duże pieniądze zewnętrznym podmiotom, na przykład kancelariom i innym firmom za usługi reklamowe?

– Tak to prawda. W 2018 roku koszt reklam wyniósł ponad 170 tys. złotych, a koszt usług informatycznych ponad 10 tysięcy złotych. A zewnętrznej kancelarii prawnej spółka zapłaciła prawie 90 tysięcy złotych. Tym bardziej jest to zastanawiające, bo PEC reklamował swój lokalny towar – ciepło w Siedlcach – w Grupie Medialnej, gdzie pracował były rzecznik ówczesnego prezydenta Miasta Biała Podlaska. Albo inna sprawa. Zarząd spółki, reprezentowany przez mojego poprzednika, wdrażał system zarządzania jakością ISO i system zrządzania środowiskowego. W 2006 roku pierwszy raz zakupiliśmy wraz z licencją program zarządzania ISO 900 i inne. Były już opracowane procedury i raptem w 2018 roku podpisano umowę z firmą Towarzystwo Zarządzające SKOK z Gdyni na ponowne przygotowanie i wdrożenie systemu i wykonanie ponownego audytu. A wystarczyło ten zaawansowany i kupiony wcześniej system wdrożyć.

Jak przebiega inwestycja budowy ciepłowni na biomasę?

–Trwa budowa fundamentów pod budynek ciepłowni. Większość robót będzie wykonywana już w okresie wiosennym. Ze swojej strony usprawniłem już organizację pracy z inżynierem kontraktu. Odpowiedzialność nadzoru wróciła do jego zadań. Rozpoczynamy procedurę zamówienia projektu na składowanie biomasy wraz z instrukcją, aby jej wielkość była składowana na okres sezonu grzewczego. A w drugim kwartale roku rozpoczniemy przetargi na dostawę biomasy z możliwością podpisywania umów przedwstępnych.

Pozostałe informacje

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?
AKTUALIZACJA

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru.

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium