sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Petycja i 4 tys. podpisów nie pomogły. Wspólny Świat musi zapłacić 16 tys. zł

Dodano: 15 czerwca 2016, 20:26
Autor: Ewelina Burda

Wspólny Świat pomaga dzieciom i młodzieży z autyzmem (fot. Wspólny Świat)
Wspólny Świat pomaga dzieciom i młodzieży z autyzmem (fot. Wspólny Świat)

Stowarzyszenie Wspólny Świat musi zapłacić 16 tys. zł podatku od nieruchomości. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało decyzję władz miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chodzi o działkę i budynek po byłym Zajeździe u Radziwiłła. W 2013 roku radni miejscy zgodzili się, aby za 1 proc. wartości sprzedać tę nieruchomość stowarzyszeniu, które chce tu zbudować Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Ale inwestycja jeszcze nie ruszyła, bo Wspólny Świat zbiera fundusze, przygotowuje się też do startu w programach unijnych. W poprzednich latach miasto umarzało ten podatek.

To była jednak decyzja uznaniowa, bo taką możliwość przewiduje ordynacja podatkowa w przypadku „ważnego interesu podatnika” lub „interesu publicznego”. Tym razem jednak władze kazały zapłacić 16 tys. zł podatku za 2015 roku.

Rodzice dzieci autystycznych, które się tu uczą, zebrali blisko 4 tys. podpisów pod petycją w tej sprawie, którą przekazali prezydentowi. W odpowiedzi czytamy, że „na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalono, że nie zaistniały przesłanki uzasadniające pozytywne załatwienie wniosku, ponieważ stowarzyszenie znajduje się w dobrej kondycji finansowej”.

Władze miasta przedstawiają do tego opinię biegłego rewidenta. Zdaniem urzędników, zapłata podatku nie zagrozi sytuacji finansowej Wspólnego Świata. Poza tym – „zaistnienie przesłanki interesu publicznego nie skutkuje obowiązkiem corocznego umarzania podatku” – pisze magistrat.

Wspólny Świat zwrócił się w tej sprawie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które na początku czerwca utrzymało decyzję o odmowie umorzenia podatku.

– Jest nam przykro, że brakuje zrozumienia ze strony miasta odnośnie dużych potrzeb naszego stowarzyszenia – mówi prezes Anna Chwałek. – Podatek już zapłaciliśmy – dodaje.

Na budowę Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem potrzeba będzie ok. 20 mln zł. – To ogromne przedsięwzięcie. Pieniądze, które mamy na specjalnym koncie, to fundusz budowy tego centrum. Bo Unia Europejska nam wszystkiego nie sfinansuje, musimy mieć wkład własny – tłumaczy Chwałek. – Podatek to 60 proc. kwoty, którą udało nam się zebrać z 1 proc. A nie zauważyłam, aby miasto w tym roku wspierało naszą kampanię. Jesteśmy zostawieni sami sobie – podkreśla pani prezes.

Decyzji władz Białej Podlaskiej nie rozumie zwłaszcza w kontekście poczynionych oszczędności. – Na ostatniej sesji rady była mowa o dobrej kondycji finansowej miasta i 11 milionach oszczędności – przypomina.

– Jesteśmy zawiedzeni – mówi nam z kolei jeden z rodziców dziecka uczęszczającego do Wspólnego Świata. – Ale będziemy walczyć o nasze dzieci. Nie poddamy się, zebraliśmy 4 tys. podpisów, to był wysiłek. Nie chcemy być niewidoczną grupą społeczną – dodaje.

Jeszcze w kwietniu prezydent Dariusz Stefaniuk zadeklarował, że miasto „docenia działalność stowarzyszenia, któremu pomoże w inny sposób”. W jaki? – Prezydent będzie rozmawiał na ten temat ze stowarzyszeniem. Jednym z rozwiązań jest złożenie wniosków do konkursów na realizacje zadań publicznych. Mogą to robić stowarzyszenia i fundacje – odpowiada Michał Trantau, rzecznik prezydenta.

Istniejący od 2007 roku Wspólny Świat to obecnie ośrodek terapii, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. W sumie otacza opieką 150 dzieci z autyzmem. 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 czerwca 2016 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Święta racja. Każdy musi płacić podatek od nieruchomości. Sama mieszkam w domu pracuję na pół etatu , mam chore dziecko i skądś musze znaleźć pieniądze i na podatek i na opał i na remonty. Najlepiej wszystko dostać za darmo. Każdy by tak chciał
Rozwiń
Gość
Gość (16 czerwca 2016 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli RP jest państwem prawa i nie chodzi o układu polityczne to chyba jest logiczne, że jeżeli trzeba płacić podatki czy to się podoba czy nie! Chyba ,że są równi i równiejsi ! Jeśli fundacja dostaje za symboliczną złotówkę posesje to powinna być za to wdzięczna! Teraz umorzenie podatku a co w następnej kolejności ? Każdy z nas rozumie ,że to jest ból mieć chore dziecko ale są tez inne instytucje które powinny pomagać !. Każdy z nas spotkał się także z pseudo fundacjami które zostały powołane tylko po to aby nie płacić podatków a wręcz zarabiać .
Rozwiń
Gość
Gość (16 czerwca 2016 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby był tam wśród dzieci dzidziuś Korniszona zwany od pucu Józio Bąk to umorzyliby czy nie?
Rozwiń
Gość
Gość (16 czerwca 2016 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może przy następnych wyborach zmądrzejecie mieszkańcy Białej Podlaskiej?!
Rozwiń
jjj
jjj (16 czerwca 2016 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby ktoś nie wiedział, w Lublinie rządzi Żuk z PO I radni z PO z tzw Wspólnym Lublinem. Nie PIS!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!