sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Płomyk pamięci dla nieobecnych

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewa Bagłaj

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu przy pracy na przedwojennym polskim cmentarzu garniz
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu przy pracy na przedwojennym polskim cmentarzu garniz

- Pod warstwą śmieci i ziemi nie było widać żadnego nagrobka, a chaszcze gęsto porastały polski cmentarz garnizonowy w Brześciu, kiedy odwiedziliśmy go po raz pierwszy - mówi Janina Wasil, polonistka z LO im. Bohaterów Warszawy w Terespolu.

J. Wasil od czterech lat organizuje akcje sprzątania cmentarzy polskich na Białorusi. Razem z uczniami wyjeżdża w dni wolne od zajęć w szkole. Na początku było ciężko, wracali z odciskami na rękach. Z czasem miejsce spoczynku naszych zasłużonych rodaków zaczęło przypominać sąsiadujący z nim czysty cmentarz radziecki.
Dziś polscy uczniowie dbają o utrzymanie tego porządku. Inicjatywę wspierają dwie inne szkoły, konsulat RP w Brześciu oraz władze gminy Terespol. Wójt Krzysztof Iwaniuk udostępnił bezpłatnie dwa autokary, dlatego w tegorocznej akcji mogło wziąć udział aż 80 uczniów. Chętnych było dużo więcej.
- Jesteśmy po raz pierwszy. Widzę ogromny zapał. Żeby nasi uczniowie lepiej orientowali się w historii miejsc, które porządkują, planujemy lekcję poświęconą historii Twierdzy Brzeskiej. Dzięki uprzejmości pani wicekonsul posiadamy odpowiednie materiały - informuje Bożena Konieczko, dyrektor gimnazjum w Kobylanach.
- Z nakłonieniem uczniów do wyjazdu nie było problemu. Przodkowie części z nich wywodzą się, albo walczyli po tej stronie Bugu - wyjaśnia dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach Mieczysław Romaniuk, którego podopieczni również "debiutują”.
- Dzięki takim akcjom granica między Polską a Białorusią staje się bardziej ludzka. Mam nadzieję, że nasza młodzież doczeka chwili, kiedy ten podział będzie mniej sztywny. Od kilku lat walczę o przejście dla ruchu pieszego. Sprzątanie cmentarzy to również forma realizacji porozumienia o współpracy między gminami leżącymi po obu stronach Bugu, podpisanej oficjalnie w ubiegłym roku - podkreśla wójt Krzysztof Iwaniuk.
Wyrazem pamięci o rodakach są znicze oraz wiązanki, które młodzież składa w dniu Święta Zmarłych na cmentarzach nie tylko w Brześciu. Pieniądze na ten cel pochodzą ze zbiórki prowadzanej pod hasłem "Płomyk dla nieobecnych”•.

Apel o wsparcie

Janina Wasil, inicjatorka akcji "Płomyk dla nieobecnych”:
-Zwracam się z gorącym apelem do ludzi dobrej woli o złożenie ofiary na ten wzniosły cel. Każdy płomyk zapalony na grobach naszych przodków, bohaterów narodowych, których prochy spoczywają na białoruskiej ziemi, będzie symbolem Waszych szlachetnych serc i wyrazem pamięci. Datki prosimy przesyłać na adres: LO im. Bohaterów Warszawy, ul. Wojska Polskiego 88, 21-550 Terespol. Dziękujemy.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!