piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Po 17 latach jego firma będzie musiała opuścić lokal? Miasto ma wytłumaczenie

Dodano: 13 marca 2018, 18:02
Autor: Ewelina Burda

Mirosław Krać
Mirosław Krać (fot. EB)

Zakład Gospodarki Lokalowej po siedemnastu latach wypowiada umowę najmu przedsiębiorcy z ulicy Leszczynowej w Białej Podlaskiej. Mirosław Krać twierdzi, że nie zna powodu, wie tylko, że ZGL chce zorganizować nowy przetarg na wynajem nieruchomości. Zdaniem prezydenta, przedsiębiorca miał zbyt preferencyjne warunki

Krać działa na rynku od 1995 roku, a od 2001 roku wynajmuje budynek ZGL przy ulicy Leszczynowej. – Wezwano mnie w ubiegłym tygodniu do ZGL, poinformowano tylko o wypowiedzeniu umowy. Nikt nie chciał rozmawiać o zmianie warunków. Nie podano powodu – mówi Mirosław Krać. – Wiem tylko, że chcą zorganizować nowy przetarg z nową stawką czynszową – dodaje przedsiębiorca.

Obecnie płaci 13 zł za 1 mkw. powierzchni. A lokal zajmuje w sumie 107 mkw. – Tak skonstruowana została umowa i ZGL podwyższał stawkę o stopę inflacji. Ja tej kwoty nie wymyśliłem – zaznacza Krać, który zapewnia, że budynek był ruiną, a on go odnowił. Dbał też o przyległy plac. – Nigdy nie spóźniałem się z opłatami, nie chciałem żadnych ulg – podkreśla.

Prowadzi tam firmę handlowo-usługową zajmującą się wykańczaniem wnętrz, stolarką okienną i bramami garażowymi. Zatrudnia 9 osób. Za przedsiębiorcą wstawiła się Alicja Łagowska, radna niezależna.

– Pod względem prawnym ZGL ma prawo wypowiedzieć umowę, ale ze względów społecznych, etyczno-moralnych i ludzkich, nie godzi się wyrzucać przedsiębiorcę na bruk. Przecież ten człowiek narażony jest na stratę dorobku życia – podkreśla Łagowska.

Prezydent Dariusz Stefaniuk tłumaczy, że miasto nie może faworyzować tylko niektórych biznesmenów. – Umowa najmu jest niekorzystna dla ZGL. Najemca płaci tylko za lokal, który ma powierzchnię ok. 107 mkw. To nie jest wielka kwota. Poza tym, nie płaci za działkę (powierzchnia 2400 mkw. – przyp. red.). Nigdzie indziej nie ma takiej sytuacji – zaznacza prezydent.

– Pan Krać wybudował też na tej działce garaże, nie informując o tym nikogo. To samowola budowlana – dodaje Stefaniuk.

Ale przedsiębiorca odpowiada że to wolnostojące „blaszaki”, a nie murowane budynki. – Pan Krać może stanąć w przetargu, płacić normalne stawki i użytkować ten teren. Musi tylko spełnić te warunki i dojść do porozumienia z ZGL – stwierdza prezydent.

Tyle że Mirosław Krać myśli teraz raczej o likwidacji swojej działalności. – Przenieść się nie jest łatwo. Tam są ekspozycje, wystawki. A nowe miejsce, ulotki, pozwolenia, reklamy – to są koszty. Klienci są przyzwyczajeni to tego miejsca. A ja muszę w przeciągu trzech miesięcy opróżnić budynek – przyznaje przedsiębiorca.

Jednocześnie dziwi się, że ZGL wypowiada mu umowę. – Jest mnóstwo pustych lokali ZGL w mieście, są wyceny na 15 zł za 1 mkw. i nadal stoją one puste – zwraca uwagę.

Radna Łagowska przypomina jeszcze, że przed wyborami w 2014 roku prezydent podkreślał, że będzie wspierał małych i średnich przedsiębiorców. – Tymczasem teraz przyczynia się do likwidacji miejsc pracy. Przykład pana Mirosława dowodzi, że zatrudnienie straci 9 osób – podkreśla na koniec radna niezależna.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Mitolog
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 dni temu o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
285zł/m2 podobno tyle zapłaciło miasto za grunt w parku.Na Leszczynyowej pewnie mniejsze stawki z m2, ale żeby za darmo oddawać w użytkowanie takim c....om?!
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2018 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A tak przy okazji tej skandaliczne sprawy z tzw biznesmenem Kracy, przypominam pani radnej Alicji Łagowskiej, że jak będzie biegać z ulotkami po osiedlu promując swoją osobę na kolejną kadencję do rady miasta trzeba będzie spojrzeć wyborcom w oczy, i co wtedy pani powie, że dba o dobro mieszkańców czy interesy swoich znajomych? 2400m2 przez 17 za darmo?! Jest takie "szczodre"inne miasto w Polsce ? Ma pani okazję wykazać się inicjatywą w tej sprawie i zachować się przyzwoicie.Zanim ktoś inny zawiadomi CBA i prokuratora o możliwym popełnieniu przestępstwa, może w trosce o finanse publiczne zrobi to pani? Wyborcy wezmą to pod uwagę przy głosowaniu-odwagi. Mieszkańcom należy się wyjaśnienie okoliczności powstania takiej umowy pomiędzy Kraciem a ZGL Będziemy się temu pilnie przyglądać.
Rozwiń
Mitolog
Mitolog (15 marca 2018 o 23:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jarekkor napisał:
szkoda pisać. I po jednej i po drugiej stronie jest racja. Może i Mirek nie płacił ale to po 3 latach nowej zmiany ZGL dopatrzył się tego? bez jaj! 3 lata na to? jak tak to niech pracownik ZGL za to beknie i tyle
 Cóż, raz tylko był w historii taki herakles co stajnie augiasza pospszątał w 8 godzi, przy stawkach w ZGLu to i tak 3 lata to niezły wynik.
Rozwiń
Jarekkor
Jarekkor (15 marca 2018 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda pisać. I po jednej i po drugiej stronie jest racja. Może i Mirek nie płacił ale to po 3 latach nowej zmiany ZGL dopatrzył się tego? bez jaj! 3 lata na to? jak tak to niech pracownik ZGL za to beknie i tyle
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oj Mirek płacze teraz po tym jak nachapał się tyle lat płacą grosze ale no cóż Mirek zawsze taki był, że lubił płakać nawet firmę przeniósł do gminy, by darmowego pracownika wziąć, a zaliczki za okna przetrzymywał na swoim koncie żeby tylko parę złotych zarobić, w końcu ktoś się na nim poznał
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!