czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Pobili rekord w liczbie osób, które wykonywały reanimację

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewelina Burda

Punktualnie o godz. 12 uczniowie z Międzyrzeca przystąpili ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy. (E
Punktualnie o godz. 12 uczniowie z Międzyrzeca przystąpili ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy. (E

Udało się! Polska ustanowiła nowy rekord świata w liczbie osób równocześnie wykonujących reanimację. Wśród 80 tys. uczestników akcji była kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów z Międzyrzeca Podlaskiego

– Popieramy inicjatywę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uświadamianie dzieciom i młodzieży znaczenia reanimacji w przypadku niespodziewanego zatrzymania krążenia, to również część naszej działalności – mówi Karol Szmytko z Ochotniczej Straży Pożarnej "Stołpno”, która zorganizowała przedsięwzięcie w Miedzyrzecu.

Uczniowie międzyrzeckich placówek celująco zdali egzamin z pierwszej pomocy. – To nie jest takie trudne. Najpierw sprawdzamy czy ktoś oddycha. Jeżenie nie, to trzeba przeprowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie – recytuje z pamięci Julia Markuszewska, czwartoklasistka.

– W naszej szkole, już od pierwszej klasy instruujemy dzieci w tym kierunku. Im wcześniej zaczniemy, tym bardziej prawdopodobne, że wyrobią sobie taki odruch na przyszłość – dodaje Agnieszka Daniluk, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. I zapewne nieprzypadkowo, to czwartoklasiści okazali się najwytrwalsi i najbardziej chętni do udzielania pierwszej pomocy podczas środowej akcji.

– W zasadzie to wiem, jak należy postępować, ale na fantomie to nie to samo. Myślę, że spanikowałabym, gdybym miała ratować życie człowiekowi. Obawiałabym się, że zamiast pomóc, zaszkodzę – nie ukrywa Weronika Łosicka, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Weronika nie jest odosobniona. Tylko 50 proc. uczestników sondażu CBOS twierdzi, że potrafi udzielić pierwszej pomocy medycznej. – Polecam zasadę ABC. A jak "airways” – czyli udrożnienie dróg oddechowych, B jak "breath” czyli sztuczne oddychanie prowadzone metodą usta–usta i usta–nos oraz C jak "circulation” czyli uciski klatki piersiowej czyli masaż serca – instruuje Rafał Karwowski z OSP "Stołpno”.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!