piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Pobili rekord w liczbie osób, które wykonywały reanimację

Autor: Ewelina Burda

Punktualnie o godz. 12 uczniowie z Międzyrzeca przystąpili ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy. (E
Punktualnie o godz. 12 uczniowie z Międzyrzeca przystąpili ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy. (E

Udało się! Polska ustanowiła nowy rekord świata w liczbie osób równocześnie wykonujących reanimację. Wśród 80 tys. uczestników akcji była kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów z Międzyrzeca Podlaskiego

– Popieramy inicjatywę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uświadamianie dzieciom i młodzieży znaczenia reanimacji w przypadku niespodziewanego zatrzymania krążenia, to również część naszej działalności – mówi Karol Szmytko z Ochotniczej Straży Pożarnej "Stołpno”, która zorganizowała przedsięwzięcie w Miedzyrzecu.

Uczniowie międzyrzeckich placówek celująco zdali egzamin z pierwszej pomocy. – To nie jest takie trudne. Najpierw sprawdzamy czy ktoś oddycha. Jeżenie nie, to trzeba przeprowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie – recytuje z pamięci Julia Markuszewska, czwartoklasistka.

– W naszej szkole, już od pierwszej klasy instruujemy dzieci w tym kierunku. Im wcześniej zaczniemy, tym bardziej prawdopodobne, że wyrobią sobie taki odruch na przyszłość – dodaje Agnieszka Daniluk, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. I zapewne nieprzypadkowo, to czwartoklasiści okazali się najwytrwalsi i najbardziej chętni do udzielania pierwszej pomocy podczas środowej akcji.

– W zasadzie to wiem, jak należy postępować, ale na fantomie to nie to samo. Myślę, że spanikowałabym, gdybym miała ratować życie człowiekowi. Obawiałabym się, że zamiast pomóc, zaszkodzę – nie ukrywa Weronika Łosicka, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Weronika nie jest odosobniona. Tylko 50 proc. uczestników sondażu CBOS twierdzi, że potrafi udzielić pierwszej pomocy medycznej. – Polecam zasadę ABC. A jak "airways” – czyli udrożnienie dróg oddechowych, B jak "breath” czyli sztuczne oddychanie prowadzone metodą usta–usta i usta–nos oraz C jak "circulation” czyli uciski klatki piersiowej czyli masaż serca – instruuje Rafał Karwowski z OSP "Stołpno”.Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!