sobota, 17 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Podstrefa w Łukowie da 500 miejsc pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2012, 17:14

Miasto przeznaczyło dla inwestorów trzynastohektarowy teren przy ul. Strzelniczej (Urząd Miasta Łukó
Miasto przeznaczyło dla inwestorów trzynastohektarowy teren przy ul. Strzelniczej (Urząd Miasta Łukó

Rząd dał zielone światło dla stworzenia w mieście podstrefy ekonomicznej. Dzięki niej ma przybyć ponad pół tysiąca miejsc pracy.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej. W efekcie została powiększona m.in. o miasto Łuków.
Łukowska podstrefa powstanie przy ul. Strzelniczej.

– To 13 hektarów niezagospodarowanego gruntu. W sąsiedztwie są już przedsiębiorstwa, więc nie zmieni to charakteru tej części miasta – mówi burmistrz Łukowa Dariusz Szustek.
Miasto zaczęło już inwestować w uzbrajanie pobliskich terenów.

– Mieliśmy dobre przeczucie, że ta strefa stanie się faktem, więc zaczęliśmy budowę kanalizacji wzdłuż ul. Łapiguz i Kleeberga. Jesteśmy już po przetargu – dodaje Szustek.

– Korzyść będzie podwójna. W tej części miasta jest wiele domów jednorodzinnych, blok socjalny i kilka przedsiębiorstw. Na kanalizacji skorzystają wszyscy: mieszkańcy i firmy.

Miasto chce także wymienić prowadzący tutaj stary i awaryjny wodociąg. – Nie wyobrażam sobie, żeby inwestor zgłaszał nam, że kilka razy do roku jest awaria, bo rury pękają – przyznaje burmistrz. – Przyłącza energetyczne już są. Wystarczy je rozprowadzić po działkach – dodaje.

Dzięki podstrefie w Łukowie ma przybyć miejsc pracy. – Jeżeli pięć przedsiębiorstw zatrudni po sto osób, to stworzy to 500 miejsc. Ale jeżeli zatrudnienie znajdzie 200 osób, to też będzie dobrze – ocenia Szustek.

Jeżeli firmy będą korzystały z oferty, to zostawią w Łukowie grube miliony. Próg inwestycyjny, od którego można skorzystać z ulg w strefie, to 9 mln zł. Inwestycja pięciu przedsiębiorstw daje już prawie 50 mln zł nakładów inwestycyjnych.

Swoją strefę ekonomiczną od lat ma najbliższy sąsiad miasta: gmina Łuków. Ponad 24-hektarowa strefa w Łazach nie cieszy się jednak zbyt wielkim powodzeniem inwestorów.

– Bardzo byśmy tego chcieli i szukamy inwestorów, ale mamy jeszcze 14 ha gruntu do sprzedania – mówi Janusz Jezierski, sekretarz gminy Łuków. – Kilku przedsiębiorców kupiło teren, ale tylko jedna firma, Stok-Rol, rzeczywiście zainwestowała i wytwarza w strefie produkty z metalu.

Władze miasta na swój teren inwestycyjny patrzą jednak z optymizmem.

– Mamy pomysły na przyciąganie inwestorów, ale nie chcielibyśmy ich zdradzać. Moim zdaniem nasza strefa jest bardziej atrakcyjna, jeśli chodzi o dostępność komunikacyjną. Jest położona w odległości 300 metrów od ul. Łapiguz, a to droga krajowa. W pobliżu jest też tor kolejowy. A strefa w Łazach jest położona przy drodze gminnej – tłumaczy Szustek.

Jak informuje burmistrz, terenem są wstępnie zainteresowane firmy z branży spożywczej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!