Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 listopada 2016 r.
7:59

Pół miliona obcokrajowców otrzymało wizy pobytowe w Polsce. Najwięcej przyjeżdża do pracy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 5 A A
Ośrodek dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda / archiwum)
Ośrodek dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda / archiwum)

Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych wiz długoterminowych oraz zezwoleń pobytowych dla cudzoziemców.

W 2015 roku otrzymało je od Polski blisko 542 tys. osób. To ok. 21 proc. wszystkich w Europie. Najwięcej dokumentów pobytowych w Polsce wydano w związku z pracą - podaje za Eurostatem Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dane dotyczą cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, którym po raz pierwszy wydano zezwolenia pobytowe, w tym wizy długoterminowe.

Otwarci na emigrantów

– Obywatele Ukrainy dominują przy zezwoleniach wydanych w związku z pracą – podkreśla Jakub Dudziak, rzecznik prasowy urzędu. Na drugim i trzecim miejscu pod względem liczby otrzymanych zezwoleń w naszym kraju byli Białorusini (75 tys.) i Mołdawianie (8 tys.).

– Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest otwarta na migrantów. Potwierdzają to również nasze krajowe statystyki. Rok 2016 będzie zapewne kolejnym rekordowym, ponieważ obywatele Ukrainy otrzymali już blisko milion wiz, a coraz więcej z nich chce zostać w Polsce na dłużej. Jest to legalna i bezpieczna migracja, mająca charakter uzupełniający względem potrzeb rynku pracy – zauważa Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
... / 17 listopada 2016 o 20:23
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ich wnuki będą już Polakami
Taa jasne tak jak "Polakiem" jest np niejaki Tyma ze Związku Ukraińców w Polsce sierotka po Akcji Wisła - indywiduum twierdzące, że na Kresach żadnego ludobójstwa nie było, a Bandera to wybitny ukraiński polityk. Piękny przykład asymilacji np Ukraińców. Nie ma co.
Avatar
HMM / 17 listopada 2016 o 20:21
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
w lublinie wszedzie ukraincy..studiuja...i kto placi za to??przeciez ich na to nie stac...tacy biedni...panstwo polskie???...w kazdym markecie na kasie ukrainki...zalewaja miasto...
Bo Lublin to zasyfiona duża wiocha bez perspektyw. Nie dość, że ogólnie nie ma co tutaj liczyć na sensowną pracę to jeszcze nawpuszczano wnusiów rezunów z Wołynia i Małopolski wschodniej. Jedyne skojarzenia jakie ten obecny Lublin może wywoływać to zamiast miasta inspiracji - miasto biedy, prowincjonalności i ciągłych żałosnych "festiwali kultury ukraińskiej" jakby nie było ciekawszych kultur od czcicieli rezunów.
Bo Lublin to zasyfiona duża wiocha bez perspektyw. Nie dość, że ogólnie nie ma co tutaj liczyć na sensowną pracę to jeszcze nawpuszczano wnusiów rezunów z Wołynia i Małopolski wschodniej. Jedyne skojarzenia jakie ten obecny Lublin może wywoływać to zamiast miasta inspiracji - miasto biedy, prowincjonalności i ciągłych żałosnych "festiwali kultury ukraińskiej" jakby nie było ciekawszych kultur od czcicieli rezunów. rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:52
Ich wnuki będą już Polakami
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:47
W ten sposób spada bezrobocie według Kaczyńskiego, lada moment uchodźcy będa na kasie w Stokrotkach opatulone bo ktoś zobaczy jej morde.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 08:47
w lublinie wszedzie ukraincy..studiuja...i kto placi za to??przeciez ich na to nie stac...tacy biedni...panstwo polskie???...w kazdym markecie na kasie ukrainki...zalewaja miasto...
Avatar
... / 17 listopada 2016 o 20:23
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ich wnuki będą już Polakami
Taa jasne tak jak "Polakiem" jest np niejaki Tyma ze Związku Ukraińców w Polsce sierotka po Akcji Wisła - indywiduum twierdzące, że na Kresach żadnego ludobójstwa nie było, a Bandera to wybitny ukraiński polityk. Piękny przykład asymilacji np Ukraińców. Nie ma co.
Avatar
HMM / 17 listopada 2016 o 20:21
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
w lublinie wszedzie ukraincy..studiuja...i kto placi za to??przeciez ich na to nie stac...tacy biedni...panstwo polskie???...w kazdym markecie na kasie ukrainki...zalewaja miasto...
Bo Lublin to zasyfiona duża wiocha bez perspektyw. Nie dość, że ogólnie nie ma co tutaj liczyć na sensowną pracę to jeszcze nawpuszczano wnusiów rezunów z Wołynia i Małopolski wschodniej. Jedyne skojarzenia jakie ten obecny Lublin może wywoływać to zamiast miasta inspiracji - miasto biedy, prowincjonalności i ciągłych żałosnych "festiwali kultury ukraińskiej" jakby nie było ciekawszych kultur od czcicieli rezunów.
Bo Lublin to zasyfiona duża wiocha bez perspektyw. Nie dość, że ogólnie nie ma co tutaj liczyć na sensowną pracę to jeszcze nawpuszczano wnusiów rezunów z Wołynia i Małopolski wschodniej. Jedyne skojarzenia jakie ten obecny Lublin może wywoływać to zamiast miasta inspiracji - miasto biedy, prowincjonalności i ciągłych żałosnych "festiwali kultury ukraińskiej" jakby nie było ciekawszych kultur od czcicieli rezunów. rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:52
Ich wnuki będą już Polakami
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:47
W ten sposób spada bezrobocie według Kaczyńskiego, lada moment uchodźcy będa na kasie w Stokrotkach opatulone bo ktoś zobaczy jej morde.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 08:47
w lublinie wszedzie ukraincy..studiuja...i kto placi za to??przeciez ich na to nie stac...tacy biedni...panstwo polskie???...w kazdym markecie na kasie ukrainki...zalewaja miasto...
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 1

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 1 3

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 57 4

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 20

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 39 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 43 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!