sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Pomogą przewoźnikom, którzy tracą przez rosyjskie embargo

  Edytuj ten wpis
Autor: eb

Samorządowcy z powiatu bialskiego pomogą przewoźnikom. Chodzi o te firmy transportowe, które przez rosyjskie embargo popadły w finansowe tarapaty.

Apel o wsparcie wystosował do władz gmin poseł PiS Adam Abramowicz. Wszystkie samorządy zgodziły się pomóc. W jaki sposób?

- Przede wszystkim chodzi o odroczenie w czasie terminu płatności podatku od środków transportu - mówi wójt gminy Leśna Podlaska Marian Tomkowicz. W jego gminie wartość tego podatku i tak jest najniższa z możliwych. - Całkowite umorzenie nie jest takie proste, bo np. umarzając 100 zł podatku otrzymujemy o 100 zł mniej subwencji od ministra finansów - dodaje Tomkowicz.

Jednak, większym zmartwieniem przewoźników są tzw. raty leasingowe. - Prawie każda firma ma samochody w leasingu, bo to najłatwiejsza forma uzyskania środka transportu - tłumaczy Jarosław Jakoniuk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników w Białej Podlaskiej.

Skala problemu jest spora, bo ze 156 tysiącami ciężarówek, Polska jest liderem transportu międzynarodowego w Europie.

- Niektóre firmy są już na granicy bankructwa. Samochody stoją nieużywane, a kierowcy wysłani na bezpłatne urlopy - tłumaczy Jakoniuk.

Embargo uderzyło zwłaszcza w firmy z taborem chłodniczym.

- Chłodnie zaczynają wozić towar przemysłowy, a to z kolei powoduje konkurencję i zaniżanie stawek - podkreśla poseł Abramowicz. Poza tym, wejście na nowe rynki zbytu wcale nie jest proste. - Bo wchodząc na inny rynek, też trzeba obniżyć stawkę, a to jak wiadomo odbija się ekonomicznie na firmie - zaznacza prezes stowarzyszenia.

W ocenie przewoźników przesunięcie w czasie terminu płatności podatku jest tylko rozwiązaniem tymczasowym.

- Oczekujemy działań ze strony rządu - mówi Jakoniuk. - Tym bardziej, że Rosjanie idą dalej i zamierzają zmniejszyć nam liczbę tzw. pozwoleń EKMT z 67 do 16 w 2015 roku - dodaje.

Chodzi m.in. o pozwolenia na tranzyt przez dany kraj.

Na apelu do samorządów poseł PiS z Białej Podlaskiej nie zakończy interwencji w sprawie przewoźników. -To polityka naszego państwa i zaangażowanie w konflikt ukraiński odbijają się teraz na transportowcach. Dlatego musimy być solidarni. Przekażę na komisji infrastruktury te uwagi od przewoźników. Mam nadzieję, że rząd Ewy Kopacz ustosunkuje się do problemu - mówi poseł Abramowicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Biała Podlaska biznes Rosja
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!