piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Potrzebni tylko od święta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2007, 17:44

Skupiająca ponad 200 harcerzy bialska Komenda Hufca ZHP nie ma pieniędzy na czynsz i telefon. Samorządowcy radzą przystosowanie się do nowych czasów.

- Wcześniej pomagał nam starosta a nawet Spółdzielnia Inwalidów "Elremet”. Ale teraz nie mamy żadnych dotacji. W poprzednim roku zwracaliśmy się do prezydenta o pomoc. Bez odpowiedzi. W innych miastach jest inaczej. Na przykład w Międzyrzecu Podlaskim władze wspierają harcerzy - mówi harcmistrz Eugenia Zalewska, zastępca komendanta hufca Związku Harcerstwa Polskiego. I dodaje: Nasi harcerze walczą z narkomanią i patologiami. Ale władze przypominają sobie o nas dopiero wtedy, gdy trzeba postawić harcerzy na warcie w święto.
Podharcmistrz Zofia Wojewoda, komendantka hufca dodaje, że od grudnia nie ma pieniędzy na czynsz. Brakuje funduszy na działalność drużyn, rajdy, obozy, mundury, nawet na wyjazdy służbowe do komendy ZHP w Lublinie. - Za lokal mamy płacić po 400 zł miesięcznie. Ręce opadają. Na dodatek rozgoryczeni harcerze, widząc tę beznadziejną sytuację, przestają płacić składki.
Obie panie nie zabiegają o pieniądze na swoje wynagrodzenia. Pracują z młodzieżą społecznie.
Zapytany przez nas o przyczyny braku jakiegokolwiek wsparcia dla ZHP, Rudolf Somerlik, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta, odpowiedział, że miasto nie może płacić za telefony i czynsz hufca. - Nie przypominam sobie, aby ZHP wystąpiło z jakimś pismem do prezydenta. Nikt nie zwracał się też do naszego Wydziału Spraw Społecznych UM. Harcerze muszą przystosować się do nowej sytuacji. Podobnie jak inne organizacje, mogą brać udział w konkursach organizowanych przez samorząd na realizację zadań publicznych - twierdzi Somerlik.

Także Jan Bajkowski, wicestarosta bialski, informuje nas, że Starostwo Powiatowe nie może przekazać jakichkolwiek pieniędzy na rzecz ZHP. I ma dla harcerzy taką samą propozycję. Startowanie w konkursach na przygotowanie imprez lub realizację innych programów.
Tylko znany z różnego rodzaju akcji radny powiatowy Marcin Duszek poinformował nas, że już wystąpił do młodych ludzi o skrzyknięcie się i przygotowanie zbiórki pieniędzy na ratowanie bialskiego hufca ZHP.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!